دسته بندی مطالب آموزش نقاشی


مقایسه ای میان مدادرنگی فابر کاستل و پریزما کالر

گردآوری و نگارش: محسن ایرانی / مدادرنگی نزدیک ترین ابزار به مداد طراحی است اما بر خلاف مداد گرافیتی، درجات نرمی و سختی ندارد، بلکه برند این وسیله است که آن ها را از یکدیگر متفاوت می کند. امروزه انواع مدادرنگی از آماتور تا حرفه ای در سراسر جهان تولید شده و در دوره های آموزش نقاشی با مداد رنگی به کار می رود، اما دو برند فابر کاستل ساخت کشور آلمان و پریزما کالر ساخت کشور آمریکا معروفترین برندهای حرفه ای مدادرنگی هستند و بیشتر هنرمندان از آن ها استفاده می کنند. البته پریزما کالر در حال حاضر در کشور مکزیک تولید شده و بر خلاف محصولات فابر، در بازار ایران به سختی پیدا می شود. در ادامه این نوشته، این دو برند معروف مدادرنگی را از جهات گوناگون بررسی می کنیم:

مدادرنگی

سمت راست مدادرنگی پریزما و سمت چپ، مدادرنگی فابر پلی کروموس

شفافیت و درخشندگی

رنگ های مدادرنگی

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، از این نظر هر دو برند درخشندگی و شفافیت خوبی داشته و فرق چندانی باهم ندارند. به نظر می رسد عمق تیرگی در مداد رنگی پلی کروموس فابرکاستل کمی بیشتر است.

محوشوندگی

نقاشی با مدادرنگی

با اینکه مدادرنگی بر خلاف مداد گرافیتی به راحتی محو نمی شود اما میزان محوشوندگی آن برای برخی هنرمندان فاکتور مهمی است. از آنجا که مغز مدادهای پریزما اصطلاحا بر پایه موم و مدادهای فابرکاستل روغنی است، از این بابت پریزما کمی نرم تر است و بهتر محو می شود.

پاک شوندگی

مقایسه مدادرنگی

همانطور که می بینید از این بابت مداد رنگی فابر بهتر است و راحت تر پاک می شود. این مورد هنگام ایجاد نور روی نقاشی اهمیت زیادی دارد چرا که مداد رنگی سفید، قدرت ایجاد نورهای شدید را ندارد و این کار معمولا با پاک کردن انجام می گیرد.

قدرت رنگ سفید

مدادرنگی

رنگ سفید در مدادرنگی برای روشن کردن، محوکردن و مات کردن رنگ های دیگر استفاده می شود. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، از این نظر مداد سفید پریزما کالر قدرت بیشتری دارد. البته باید در نظر داشت که استفاده از سفید از درخشندگی رنگ ها کم می کند. این بررسی نشان می دهد که هر کدام از این برندها ویژگی خود را دارند اما هر دوی آنها به قدر کافی خوب هستند و بسته به کاربرد و سلیقه هر هنرمند استفاده می شوند.

ویدئوی تبلیغاتی مدادرنگی پریزماکالر  • اطلاعیه شماره یک: قالب سامانه رنگ هنر به روز شده است. توصیه می کنیم برای بارگذاری بدونِ اشکال، یکبار در پی سی و لپ تاپ های ویندوزی از ترکیب Ctrl+F5 و در اپل از رفرش، و همچنین در موبایل و تبلت در مرورگر خود دوبار گزینه ی رفرش را بزنید تا قالب جدید روی سیستم شما بارگذاری شود.
  • اطلاعیه شماره دو: در صورتی که پس از این به روزرسانی با مشکلی مواجه شدید، آن را از طریق "فرم تماس با ما" با واحد پشتیبانی در میان بگذارید..
مشاوره آنلاین