صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››نقاشی های ازدواج به سبک روز

مجموعه نقاشی های ازدواج به سبک نو اثر ویلیام هوگارث نقاش انگلیسی

نویسنده : حمیدرضا رضوی | بخش : نقاشی | تاریخ : دوشنبه, 1 آبان‍ 1402 | نظرات : 0 نظر

مجموعه نقاشی‌های "ازدواج به سبک نو" اثر ویلیام هوگارث که در گالری ملی لندن نگهداری می‌شوند را در این مقاله بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید تا در این مطلب 6 اثر نقاشی سریالی را به شما توضیح بدیم. ضمن مطالعه‌ی این مطلب، یادآوری می‌کنیم که ما در سامانه رنگ هنر دوره نقد آثار نقاشی را بصورت رایگان زیر مجموعه دوره سبک‌شناسی فراهم آوردیم. برای استفاده از این مجموعه آموزش‌ها کافیست بصورت رایگان عضو سایت شده و در دوره سبک شناسی شرکت نمایید. 😉

این دوره شامل 8 جلسه خوب و کامل آموزشیه. اگر علاقمند به یادگیری سریع سبک های نقاشی و نقد آثار نقاشی هستید، یک حساب کاربری در سایت ایجاد کرده، و پس از ثبت نام، کار رو شروع کنید!

دوره سبک شناسی و نقد آثار نقاشی
 

نقاشی‌های ازدواج به سبک نو اثر ویلیام هورگارث

ازدواج به سبک نو (Marriage A-la-Mode) مجموعه‌ای متشکل از شش نقاشی از ویلیام هوگارث (William Hogarth) است که بین سال‌های 1743 و 1745 کشیده شده است که جامعه قرن هجدهم و نتایج فاجعه بار ازدواج نسنجیده برای پول یا موقعیت اجتماعی را به سخره می‌گیرد. این مجموعه نقاشی‌ها، زوج جوان و خانواده و آشنایانشان را به تصویر می‌کشد که درگیر روابط نامشروع، قمار و بسیاری از رذایل دیگر هستند. این نقاشی‌ها در گالری ملی لندن نگهداری می‌شوند.

1- نقاشی اول - توافقنامه ازدواج

نقاشی اول از مجموعه ازدواج به سبک نو - توافقنامه ازدواج
نقاشی اول - توافقنامه ازدواج - The Marriage Settlement

اولین نقاشی: توافقنامه ازدواج، The Marriage Settlement، ازدواجی ترتیب داده شده بین پسر اِرل (کُنت) اسکاندرفیلد ورشکسته که نقرس دارد و با افتخار به شجره‌نامه خود اشاره می‌کند و دختر یک تاجر ثروتمند اما خسیسِ شهری را نشان می‌دهد. از همان ابتدا بی‌میلی بین عروس و داماد مشخص است و دختر در حال گریه و دلداری گرفتن از وکیل است و حلقه ازدواج خود را بجای انگشت در میانه دستمالی در دستش قرار داده و پسر در حال مشاهده خود در آینه (نمادی از علاقه به پرداختن به دروغ) با لکه‌ای سیاه روی گردن که نشانه بیماری سِفلیس (آبله فرانسوی یا syphilis نوعی بیماری مقاربتی) است. دو سگ غمگین هم در گوشه تصویر به یکدیگر زنجیر شده‌اند که موقعیت این دو زوج جوان را نمایندگی می‌کنند! ساخت و ساز در عمارت جدید اِرل، که از پنجره قابل مشاهده است، متوقف شده است و حسابدار (باج‌گیر) در حال مذاکره برای گرفتن هزینه بیشتر برای ادامه ساخت و ساز در پشت میز ایستاده است. بالای سر عروس و داماد تابلویی از کاراواجو، با موضوع اسطوره‌ی مدوسا (زنی که بخاطر تنبیه آتنا از موهایش مار رویید) آویزان است.

/ برای بررسی دقیق‌تر این نقاشی توصیه می‌کنیم فایل مقاله ترجمه شده توسط خانم "شادی ترابی" از نقد و بررسی این نقاشی در کتاب نقاشی‌های بزرگ، تهیه شده بصورت اختصاصی در رنگ هنر را مطالعه بفرمایید./ دانلود نقد و بررسی نقاشی توافق بر سر امر ازدواج فایل pdf

2- نقاشی دوم: تقابل، The Tête à Tête

نقاشی دوم: تقابل (رو در رو)، The Tête à Tête
نقاشی دوم: تقابل (رو در رو)، The Tête à Tête

نقاشی دوم: تقابل (رو در رو)، The Tête à Tête، زن و شوهر را نشان می‌دهد که بی‌علاقه به یکدیگر ظاهر می‌شوند، در میان شواهدی از نزاع‌های جداگانه آنها (شمشیر شکسته، ساز و مبل افتاده). حسابدار نیز با کلی از قبوض پرداخت نشده در دست، نشانگر اوضاع مالی بهم ریخته آنهاست. سگِ خانه، ظاهراً کلاهی از زنی دیگر را در جیب مرد پیدا می‌کند. زن نیز ظاهراً در حال اشاره و دلبری از شخصی (شاید وکیل) خارج از کادر است.

3- نقاشی سوم: بازرسی، The Inspection

نقاشی سوم: بازرسی، The Inspection
نقاشی سوم: بازرسی، The Inspection

در نقاشی سوم: بازرسی، The Inspection، ویسکُنت / لقبی از رده‌بندی اشرافی/ (پسر کُنت) را نشان می‌دهد که با یک فاحشه جوان و زنی که مادر آن دختر یا صاحب اوست از یک دکتر قلابی (به دلیل انتقال بیماری سفلیس) دیدن می‌کند. (روایتی دیگر از روابط غیر اخلاقی و خارج از ازدواج پسر). وجود جمجمه انسان روی میز دکتر قلابی نیز اشاره‌ای به مرگ است.

4- در نقاشی چهارم: آرایش، The Toilette

در نقاشی چهارم: آرایش، The Toilette
نقاشی چهارم: آرایش، The Toilette

در نقاشی چهارم: آرایش، The Toilette، ارل (کُنت) پیر مرده است، بنابراین پسر، اکنون کُنت جدید است و همسرش کُنتِس است. کُنتِس پشت به مهمانان در حال آرایش کردن، با وکیل مشغول صحبت است و وکیل در حال اغوا کردن (و پیشنهاد روابط بی‌شرمانه به) اوست. در این نقاشی، بیشترین اشارات به نقاشی‌ها و اسطوره‌های قدیمی بعضاً با موضوع تجاوز قابل مشاهده است. (لوط و دخترانش، ژوپیتر و یو، ربودن گانیمده، آکتئون، لِدا و قو)

5- نقاشی پنجم: فاحشه‌خانه، The Bagnio

نقاشی پنجم: فاحشه‌خانه (قتل کُنت)، The Bagnio
نقاشی پنجم: فاحشه‌خانه، The Bagnio

پنجمین نقاشی: فاحشه‌خانه (قتل کُنت)، The Bagnio، اِرل (کُنت) جوان را نشان می‌دهد که همسرش را با معشوقه‌اش، همان وکیل، در یک فاحشه‌خانه می‌یابد و به‌طور مرگ‌بار توسط وکیل زخمی می‌شود و در نهایت می‌میرد. وکیل در حال فرار از پنجره است. کُنتس در حال درخواست بخشش از کُنت در حال مرگ است.

6- نقاشی ششم: مرگ بانو ، The Lady's Death

نقاشی ششم: مرگ بانو (خودکشی کُنتس)، The Lady's Death
نقاشی ششم: مرگ بانو، The Lady's Death

سرانجام در نقاشی ششم: مرگ بانو (خودکشی کُنتس)، The Lady's Death، کُنتس از غم و اندوه از دست دادن معشوقه‌ی خود (وکیل) که به دار آویخته شده (به علت قتل همسرش) و همچنین بیوه شدن و فقر، خود را مسموم می‌کند و می‌میرد. فرزندش که او هم دچار سِفلیس شده در حال بوسیدن مادر مرده و وداع آخر است. پدر کُنتِس (همان تاجر خسیس) در حال خارج کردن تنها دارایی ارزشمند دخترش یعنی حلقه او از دستش است. حضورِ سگ لاغر و گرسنه بر سر میز غذا نیز نمادی از فقر شدید است.

به طور کلی، ازدواج به سبک روز توسط برخی به عنوان بهترین پروژه هوگارث و بهترین نمونه از چرخه‌های داستانی سریالی برنامه‌ریزی شده او در نظر گرفته می‌شود. این دیدگاه سنتی را به چالش می‌کشد که اشراف و ثروتمندان زندگی با فضیلت دارند و ازدواج‌های ترتیب داده شده را طعنه می‌زند. با این حال، این مجموعه به خوبی دیگر داستان‌های اخلاقی او که بصورت چاپی بودند یعنی مجموعه‌های: پیشرَوی یک فاحشه (1732) و پیشرَوی یک عیاش (1735) مورد استقبال قرار نگرفت، و زمانی که نقاشی‌ها در نهایت در سال 1751 فروخته شدند، مبلغ آنها بسیار کمتر از مبلغی بود که هنرمند انتظارش را داشت!

برای مشاهده توضیحات بیشتر درباره دوره آموزش سبک شناسی و نقد آثار نقاشی، از بخش‌های زیر استفاده کنید. شما می‌توانید با ساخت یک حساب کاربری در سامانه، در این دوره 8 جلسه‌ای ثبت نام و شرکت کنید. دوره‌های متنوع آموزش نقاشی و طراحی و تئوری هنر در اختیار شماست! 😉


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar
نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 21 ÷ 3 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر