صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››گلیز کردن در نقاشی رنگ روغن

گلیز کردن در نقاشی رنگ روغن به چه معناست؟

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : نقاشی | تاریخ : پنجشنبه, 23 دی 1395 | نظرات : 3 نظر

گلیز در نقاشی رنگ روغن ورمیرگلیز1 یا لعاب کاری یکی از قدیمی ترین و رایج ترین تکنیک های نقاشی از زمان اختراع رنگ روغن است که امروزه هر چند تا میزانی منسوخ شده است ولی کمابیش همچنان مورد استفاده نقاشان قرار می گیرد. در این روش لایه های نازک رقیق شده و شفاف رنگ را روی قسمت هایی از بوم نقاشی که کاملا خشک شده باشد قرار می دهند، به طوریکه دو رنگ عملکردی مانند قرار گرفتن دو تلق یا شیشه رنگی روی هم پیدا کرده و به این طریق هم هماهنگی بیشتری به لایه های زیرین رنگ می دهند و هم عمق نمایی بهتری ایجاد می کنند. معمولا لایه های زیرین و اولیه نقاشی که به آن زیررنگ گفته می شود، در تکنیک گلیز رنگ محدودی دارند یا گاهی حتی تک رنگ یا مونوکروماتیک به صورت طیف هایی از رنگ قهوه ای یا سیاه_سفید هستند که پس از خشک شدن با لایه های شفاف و نازک رنگی که با روغن بزرک و حلال های دیگر رقیق شده پوشانده می شوند. در تکنیک گلیز رنگ ها نه به صورت فیزیکی، بلکه به صورت چشمی ترکیب می شوند. بهترین رنگ ها برای گلیز کردن، رنگ های شفاف هستند. میزان شفافیت رنگ ها با یک مربع خالی، نیمه خالی یا توپر بر روی تیوب رنگ مشخص شده است. رنگ هایی مانند آبی اولترامارین و سبز ویریدین شفاف هستند و رنگ های مثل انواع کادمیوم ها، زرد ناپل و آبی سرولین مات می باشند. نقاشان بسیاری از تکنیک گلیز استفاده کرده اند که از آن جمله می توان به رامبراند و یوهانس فرمیر اشاره کرد. نقاشی دختری با گوشواره های مروارید اثر یوهانس فرمیر نمونه ای موفق از استفاده ی تکنیک گلیز است.

مدیوم سنتی گلیز

1) روغن استند یا روغن تیکند 2) ورنی دامار 3) تربانتین یا کبالت
این سه حلال، به صورت سنتی تشکیل دهنده مدیوم گلیز در نقاشی رنگ روغن هستند. مقدار ترکیب هر کدام از این مدیوم ها بسته به خواست نقاش در خشک شوندگی مدیوم دارد. مثلا با افزایش مقدار ورنی یا استفاده از کبالت به جای تربانتین ، سرعت خشک شوندگی مدیوم گلیز افزایش خواهد یافت.

  1. Glaze

    آموزش نقاشی از طبیعت بی جان در دوره آموزش مجازی و غیر حضوری نقاشی رنگ روغن پایه در سامانه رنگ هنر، به طور کامل با فیلم و تصویر و نوشته انجام می شه. اگر شیوه با استاد رو انتخاب کرده باشین، تمرین ها رو در جلسه مربوطه برای استاد ارسال می کنین تا اشکالات کارها رو به شما بگه. در بخش زیر، توضیح دوره رو مطالعه کنین و نمونه کارهای بیشتری از هنرجوها ببینید.

  دوره نقاشی رنگ روغن پایه

آموزش نقاشی رنگ روغن

آموزش رنگ روغن

2 در دوره نقاشی رنگ روغن، اصول مقدماتی و مبتدی رنگ روغن، رنگ شناسی، زیر رنگ در نقاشی و ...
توضیح دورهثبت نام

 

 


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

هدیه   سه شنبه, 30 اردیبهشت 1399

سلام ممنون خیلی کامل و جامع بود.. حتما درصورت استفاده سایتتون رو ذکر میکنم
K2_inthismomet
فقط کاشکی اسامی هنرمندان و تاریخچه رو هم اضافه میکردین

رنگ هنر   شنبه, 3 خرداد 1399

پاسخ: سلام. ممنونیم. حتما این مطلب رو کامل تر می کنیم.

سارا بنیانی   یکشنبه, 1 تیر‍ 1399

عالی بود،ممنون

هدي   شنبه, 21 تیر‍ 1399

سلام وقت بخير..براي گليزكردن از چه ماده اي براي حلال رنگ استفاده كنيم؟

رنگ هنر   دوشنبه, 23 تیر‍ 1399

پاسخ: سلام. با روغن بزرک هم می شه اما در حالت حرفه ای تر، مدیوم گلیز خارجی وجود دارهنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 6 × 2 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر