کنکور هنر و نوشتاری درباره برگزاری آزمون عملی رشته نقاشی

توسط : محسن ایرانی | در بخش : نقد هنری | تاریخ : سه شنبه, 3 مرداد 1396 | نظرات : 1 نظر

مسئله کنکور در طی سالیان زیادی که از برگزاری آن می گذرد حل نشده باقی مانده و سر و ته این کلاف سردرگم روز به روز ناپیدا تر می شود. سال هاست که صحبت از حذف کنکور است، اما کدام عقل سلیمی است که نداند این سازمان های عریض و طویل، موسسات و غول های کنکور، کتاب ها، مشاوره ها، جزوات و پول هایی که رد و بدل می شوند به سادگی حذف شدنی نیستند. در واقع مسئله کنکور مصداق بارز رها کردن اصل و چسبیدن به فرعیات است. نتیجه چنین رویکردی این می شود که با تمام این سختگیری ها و صرف بودجه های سرسام آور برای برگزاری مقوله ای به نام کنکور، وضعیت و رتبه دانشگاه های ما در سطح دنیا ناامید کننده است. قیف برعکس، بهترین صفت برای توصیف چنین وضعیتی است. ورود سخت به دانشگاه، آموزش سطح پایین و خروج از دانشگاه به سهل ترین شکل ممکن. راه اندازی دانشگاه های بدون آزمون هم تاثیری در اصلاح وضعیت کنکور نداشت. حالا باز کردن یک دانشگاه، چندان هم سخت تر از باز کردن یک سوپرمارکت نیست. ماهیت فرهنگی دانشگاه حالا به ماهیتی تجاری بدل شده و نظارت جامعی بر کیفیت آموزش و امکانات آموزشی دانشگاه ها وجود ندارد. شاید ندانید که شهریه یک ترم دانشگاه در زیرشاخه دکترای هنر، ترمی تا 10 میلیون تومان هم می رسد و همه این هزینه تقریبا برای "هیچ" دریافت می شود و مقوله آموزش همچنان قربانی اصلی است. آموزش که قربانی بزم کنکور باشد، باید منتظر پیامدهای سخت و همه جانبه در چیزهایی فراتر از مسئله کنکور و دانشگاه بود. در واقع دانشگاه که محل سازندگیست به محلی برای تخریب استعدادها و ویرانی اندیشه ها بدل می شود و آثار مخرب چنین چیزی بر پیکر یک کشور یا اجتماع قابل مقایسه با هیچ سلاح ویرانگری نیست. کنکور هنر در چنین شرایطی وضعیت نا به سامان تری دارد. شاید ندانید که همین کنکور هنر برای سال ها حتی منبعی هم برای آزمون و طرح سوال نداشت! چه بسیار متقاضیان با استعدادی که فقط به خاطر همین کوتاهی و در نتیجه عدم موفقیت در آزمون هنر، مسیر متفاوتی در پیش گرفتند. بگذارید فرض بگیریم در نهایت با قبولی در آزمون تئوری، عملی و مصاحبه، وارد یک دانشگاه هنری می شوید. نخستین چیزی که در می یابید این است که تمام این هیاهو برای رسیدن به هیچ بوده است. دانشگاه بار آموزشی چندانی به ویژه در رشته های تجسمی مثل نقاشی نخواهد داشت. بیشتر همکلاسی های شما در ترم های بعدی انگیزه خود را از دست خواهند داد و اگر خوش شانس باشید برخی ترم ها از اندک اساتید چیره دست و دلسوز باقی مانده در دانشگاه چیزهایی خواهید آموخت. وگرنه در نهایت آنچه از دانشگاه به شما می رسد یک مدرک کاغذیست که بسته به دانشگاه شما ممکن است حتی مورد تایید کامل دیگر دانشگاه ها یا نهادها هم نباشد. یادآوری همه این موارد به معنای نفی دانشگاه نیست. بلکه بیان دردهایی است که کمک می کند تا شما با چشمان بازتری وارد دانشگاه شوید.

کنکور هنر

پس از این مقدمه و نکات اولیه درباره ماهیت کنکور هنر، در بخش زیر به پرسش هایی رایج درباره کنکور هنر، برگزاری آزمون تئوری، نحوه برگزاری کنکور عملی رشته نقاشی، ابزارها و نکاتی درباره دانشگاه پاسخ می گوییم.

1_ به طور کل رفتن به دانشگاه و تحصیل در زمینه نقاشی(هنرهای تجسمی) را توصیه می کنید؟

ورود به دانشگاه هنر صرف نظر از تمام نواقص آن، به هر صورت خالی از نکات مفید نیست. در دانشگاه تا حدی می توانید بر مباحث تئوری تسلط پیدا کنید، روابط هنریتان را گسترش دهید و تجارب جدیدی کسب کنید. مدرک دانشگاهی هم رزومه هنری شما را قوی تر خواهد کرد. معیار شما صرف نظر از مباحث مالی و آینده شغلی بهتر است میزان علاقه تان به رشته انتخابی باشد. در صورت داشتن علاقه و انگیزه و پشتکار در نهایت موفق خواهید شد. پاسخ این سوال تنها در صورتی منفی است که شما امکان تحصیل در خارج از ایران داشته باشید.

2_ آیا سطح علمی و آموزشی دانشگاه های هنری گوناگون متفاوت است؟

هرچند اعتبار مدارک (به صورت غیر رسمی) متفاوت است و بهتر است تا حد امکان در دانشگاه های بزرگ تر و معتبر تر تحصیل کنید، اما امروزه شاید تفاوت خیلی چشمگیری میان امکانات و سطح آموزشی فلان دانشگاه هنر مطرح با یک دانشگاه کمتر مطرح نباشد. از آنجا که اصولا دانشگاه پیگیر مسائل علمی و آموزشی دانشجو نیست، آموزش تنها به روندی میان استاد و دانشجو خلاصه می شود. در واقع دانشگاه های هنر امروز بسیار استاد محور شده اند. به این معنا که شما با کمی بدشانسی و مواجه با استاد با سطح علمی_عملی پایین، تجربه آموزشی بی کیفیتی را پشت سر خواهید گذاشت.

3_ با این وضعیت آموزشی، چطور باید یاد گرفت و موفق شد؟

موفقیت در این رشته مستلزم "مدیریت آموزش" توسط خودتان است. مدیریت آموزش یعنی بسنده نکردن به دانشگاه و جبران کمبودها به هر شکل ممکن. در واقع موفقیت شما پس از ورود به دانشگاه در رشته نقاشی، در خارج از دانشگاه، با مطالعه کتاب های دیگر و در آتلیه اساتید دیگری رقم خواهد خورد!

4_ کنکور کارشناسی رشته نقاشی، شامل چه دروسی است؟

دروس عمومی کنکور هنر مانند دیگر رشته هاست اما دروس تخصصی که باید به پرسش های آن ها پاسخ بدهید شامل 1) درک عمومي هنر 2) درک عمومي رياضي و فيزيک 3) ترسيم فني 4) خلاقيت تصويري و تجسمي 5) خلاقيت نمايشي 6) خواص مواد 7) خلاقيت موسيقي است. منابع معرفی شده از طرف سازمان سنجش به شرح زیر است. این منابع در واقع کتاب های سه سال دوره هنرستان هستند اما کافی نبوده و شما می باید کتاب های دیگری را نیز به صورت آزاد مطالعه کرده و تست بزنید.
کارگاه هنر 1 ، کارگاه هنر 2 ، سير هنر در تاريخ 1 ، سير هنر در تاريخ 2 ، انسان، فضا، طراحي ، آشنايي با ميراث هنري و فرهنگي ايران ، مباني هنرهاي تجسمي ، طراحي 1 ، طراحي 2 ، آشنايي با بناهاي تاريخي ، خط در گرافيک ، ترسيم فني و نقشه‌کشي ، کارگاه نقاشي ، عکاسي 1 ، طراحي اندام و لباس ، کارگاه طراحي نقوش سنتي، حجم‌سازي 1، آشنايي با صنايع دستي ايران 1  و مباني ساختار موسيقي ايراني.

5_ آزمون عملی کارشناسی نقاشی چگونه و چطور برگزار می شود؟

شما پس از به دست آوردن رتبه لازم، در تاریخ مشخصی باید امتحان عملی نیز بدهید. محتوای این آزمون ممکن است هر سال دستخوش تغییراتی باشد. معمولا در این امتحان شما باید تعدادی طراحی فیگور و یک نقاشی رنگی را در مدت زمان 4 ساعت و بر روی کاغذی که در اختیار شما قرار داده می شود، اجرا کنید. موضوع نقاشی معمولا جوری انتخاب می شود که در آن فیگور انسان وجود داشته باشد. موضوعاتی از قبیل: کارگران در حال کار در کارگاه، خرید از بازار، صف نانوایی یا اتوبوس، دستفروشان در حال فروش، روز درختکاری، نوازندگان در حال نواختن موسیقی در شهر و موضوعات دیگری مانند این. نتیجه آزمون شما به صورت درصدی اعلام و با رتبه تئوری شما جمع می شود. روند داوری کارها و رتبه دهی به نقاشی ها مشخص نیست. به نظر می رسد که احتمالا این بخش نیز مانند بخش های دیگر کنکور از روندی اصولی و مشخص پیروی نکند. بنابراین پس از برگزاری آزمون عملی کنکور نقاشی، می توانید دخیل ببندید و منتظر باشید تا شانس به شما رو کند!

6_ برای آزمون عملی کنکور کارشناسی نقاشی از چه ابزاری استفاده کنم؟

شما حق استفاده از مدل و همچنین ابزارها و متریال های دیر خشک شونده را ندارید. همچنین امکان استفاده از اسپری فیکساتیو را هم ندارید. بنابراین وسیله هایی مانند زغال طراحی، رنگ روغن و پاستل را فراموش کنید. مقوای ارائه شده به شما هم برای نقاشی آبرنگ مناسب نیست. مداد طراحی گرافیتی و نقاشی با مداد رنگی گزینه های مناسبی برای شما هستند. از رنگ های نسبتا محدود استفاده کنید و ساخت و ساز زیادی نکنید. کنتراست مناسب، ترکیب بندی خوب و هاشورهای هماهنگ و آزاد برای شما نمره خوبی به ارمغان خواهد آورد.


نظرات

Sara   چهارشنبه, 2 خرداد 1397

عالی ومفید👏نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید
  • 1 ÷ 1 = ?پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود