صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››پیکاسو زندگینامه عکس سبک نقاشی

آشنایی با پابلو پیکاسو و نقاشی هایش

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : معرفی هنرمند | تاریخ : چهارشنبه, 30 خرداد 1397 | نظرات : 1 نظر

پیکاسو ( Picasso ) هنرمندی تاثیرگذار در نیمه اول قرن بیستم میلادی بود. او به همراه یک هنرمند پیشگام دیگر به نام ژرژ براک ، تکنیک کلاژ را ابداع کرد و کمک های زیادی به مکاتب کوبیسم ، سمبولیسم ( نمادگرایی ) و سورئالیسم نمود. اگرچه پابلو پیکاسو خود را بیش از هر چیز به عنوان یک نقاش مطرح نمود، اما کارهای هنری دیگر او نیز بسیار تاثیرگذار بودند. او تکنیک اسمبلاژ ( Assemblage art ) یا "جفت و جور کاری" را با اتصال مواد مختلف به یکدیگر، ابداع نمود. چاپ دستی نیز یکی دیگر از فعالیت هایی بود که این نقاش برجسته به آن می پرداخت. از جمله تابلوهایش، گرنیکا نام دارد که هم اکنون در موزه رینا سوفیا در مادرید اسپانیا نگهداری می شود.

پیکاسو
 عکسی از پابلو روئیس پیکاسو در کارگاه شخصی خودش

پابلو پیکاسو اهل کجا است

پابلو روئیس پیکاسو اهل کشور اسپانیا بوده و در سال 1881 در شهر مالاگای اسپانیا در یک خانواده خلاق متولد شد. پدرش دون خوزه روئیس بلسکو، یک نقاش بود و او نیز به سرعت نشانه هایی از همین استعداد را نشان داد. مادرش (ماریا) ادعا کرده است اولین کلمه ای که او به زبان آورد، مداد بود. پابلوی کوچک در سن 11 سالگی به طور رسمی هنر را زیر نظر پدرش شروع کرد. نقاشی های متعددی از سال های نوجوانی او به سبک آکادمیک، وجود دارد. زمانی که خانواده وی به بارسلون مهاجرت نمود، فرصت ادامه تحصیل هنر به صورت حرفه ای برای پیکاسو فراهم شد. در بارسلون، پدرش مسئولین آکادمی را متقاعد کرد تا از او امتحان ورود به دوره پیشرفته را بگیرند. فرایند این امتحان در حالت عادی یک ماه طول می کشید اما پابلوی 13 ساله آن را در یک هفته گذرانده و موفق به ورود به آکادمی شد. در 16 سالگی پدرش، این پسر نوجوان را به آکادمی سن فرناندوی مادرید فرستاد، اما او مدتی پس از ثبت نام، آن آکادمی را رها کرد. در این شهر آثار هنرمندان مطرحی از جمله ال گرکو را دید و تحسین کرد. با این حال بیشتر عمر او در فرانسه گذشت و در پاریس با هنرمندان بزرگی دیدار کرده و آشنا شد. در این شهر فعالیت ها و دوره های کاری و آثار این هنرمند برجسته قرن بیستم شکل گرفت. تمایلات سیاسی او به سوی کومونیسم و ایدئولوژی ضد جنگ گرایش داشت. به طوریکه در سال 1962 جایزه صلح لنین را دریافت کرد. اما او هرگز یک کومونیست متعصب نبود. ژان کوکتو در خاطراتش از قول او در ارتباط با کومونیسم اینگونه نقل می کند:" من به یک خانواده پیوسته ام و مانند همه خانواده ها، این هم پر از کثافت است". پابلو پیکاسو در سال 1973 در سن 92 سالگی، بر اثر مشکلات ریوی و نارسایی قلبی درگذشت. این هنرمند برجسته، یک شخصیت مشهور و کاریزماتیک بود که هنوز هم مطالعه آثار هنری و حواشی زندگی شخصی اش برای مردم جذاب است.

عکس و امضای پیکاسو

پابلو پیکاسو در کودکی
در 8 سالگی
عکس پیکاسو در نوجوانی
عکس نوجوانی
عکس پیکاسو در جوانی
عکس پیکاسو در جوانی
پیکاسو در اواخر زندگی
اواخر عمر

امضای پیکاسو
 امضای هنری

درباره دوره های هنری پیکاسو

نقاشی پیکاسو
 یک تابلو از دوره آبی مربوط به سال 1903 میلادی

دوره آبی پیکاسو

به نقاشی های خلق شده در سال های 1901 تا 1904 در پاریس و بارسلون، دوره آبی گفته می شود. در این دوره پیکاسو در نتیجه تاثرات ناشی از خودکشی دوست خود به نام کارلوس کاساگماس، یک مجموعه هنری را خلق نمود که تم رنگی اصلی آن آبی است و موضوع آن اغلب بیچارگان، رنجدیدگان و فقرا است. اگرچه این مجموعه کار، امروزه طرفداران بسیاری دارد اما در زمان خود برای فروش آن ها مشکلات زیادی وجود داشت.

نقاشی پابلو پیکاسو
 یک تابلو از دوره رز یا صورتی مربوط به سال 1905 میلادی

دوره رز

نقاشیهای این هنرمند در سال های 1904 تا 1906 در فرانسه، تم رنگی قرمز و نارنجی گرفت و از این جهت به آن دوره رز گفته می شود. در این دوره پیکاسو برای آثار خود مجموعه دارانی یافت. یکی از این مجموعه داران گرترود استاین بود که پابلو از چهره او یک تابلو نیز کشید و حامی اصلی او به شمار می رفت. در همین دوره بود که با هنری ماتیس آشنا و تا آخر عمر به یک دوست و رقیب برای او تبدیل شد.

دوشیزگان آوینیون پیکاسو
 تابلوی دوشیزگان آوینیون پیکاسو در سال 1907

دوره آفریقایی

نقاشی های پیکاسو در سال های 1906 تا 1909  تحت تاثیر مجسمه ها و ماسک های آفریقایی بود. این تغییر سبک به دنبال مشاهده یک ماسک آفریقایی توسط ماتیس اتفاق افتاد. نخستین اثرش در این زمینه تابلوی دوشیزگان آوینیون ( Les Demoiselles d'Avignon ) است. در این دوره، کم کم نشانه هایی از سبک کوبیسم در آثار او پدیدار شد.

کوبیسم تحلیلی
کوبیسم تحلیلی

کوبیسم ترکیبی
کوبیسم ترکیبی یا کریستال کوبیسم

دوره کوبیسم

دوره کوبیسم: منتقدین هنری این دوره را به دو بخش کوبیسم تحلیلی (1909 تا 1912) و کوبیسم ترکیبی (1912 تا 1919) تقسیم می کنند. دوره کوبیسم تحلیلی با همکاری ژرژ براک گسترش یافت و در این دوره پیکاسو و براک با استفاده از رنگ های قهوه ای و خنثی، اشیا و فضا را به اشکال هندسی تجزیه و تحلیل می نمودند. دوره ترکیبی نیز مرحله ای پیشرفته تر از کوبیسم تحلیلی بود که در آن از تکه چسبانی روزنامه یا کاغذ دیواری در آثار استفاده می شد. برخی از آثار این دوره (بین سال های 1915 تا 1917) توسط موریس راینال به نام کوبیسم کریستال نامگذاری شده است. این آثار از سطوح هندسی تخت، و فرم های روی هم آمده تشکیل شده است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه، مطلب زیر را بخوانید:

سبک نقاشی پیکاسو چیست؟

چهار دوره بالا، اثار پیکاسو را تشکیل می دهند اما پس از آن تا سال 1929 او گرایش هایی به سوی نئوکلاسیسیم نشان داد که احتمالا تحت تاثیر سفرش به ایتالیا و مشاهده آثار رافائل و انگر بوده است. همچنین تمایل به فلسفه سورئالیسم منجر به آن شد که آندره برتون (نویسنده و شاعر سورئالیست) در مقاله "سورئالیسم و نقاشی" به سال 1925، از این هنرمند به عنوان "یکی از ما" یاد کند.

تابلوی نقاشی گرنیکا

گرنیکا
 تابلوی گرنیکا - 1937

گرنیکا ( Guernica ) مشهورترین اثر پیکاسوست که در سال 1937 و در ابعادی بزرگ، به سفارش دولت جمهوری خواه اسپانیا نقاشی شده است. این تابلو با رنگ های سیاه، سفید و خاکستری کار شده و به لحاظ مضمون ضد جنگ آن توسط منتقدین هنری ستایش شده است. موضوع این تابلو بمباران شهر گرانیکا در شمال اسپانیا توسط نیروی هوایی حزب نازی آلمان و به درخواست ژنرال فرانسیسکو فرانکو، در خلال جنگ های داخلی اسپانیا است. تمام مراحل این کار که 35 روز به طول انجامید توسط عکاسی به نام دورا مار ثبت شد. در خلال این روند، غریبه ها اجازه دیدن گرنیکا را نداشتند و پابلو به عده ای خاص اجازه مشاهده تابلو را می داد. او باور داشت دعوت از" بازدیدکنندگان مهم" به لحاظ تبلیغی به اهداف ضد فاشیستی کمک می کند. او در نقد تابلوی گرنیکا چنین می گوید: "در تابلویی که در حال انجام آن هستم و در همه آثار اخیرم، بیزاری ام را به روشنی از کاست نظامی که اسپانیا را در اقیانوس رنج و مرگ غرق کرده، ابراز می کنم"

مطالعه بیشتر در این باره به زبان انگلیسی:

Picasso biography


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

لیلی نظری   شنبه, 20 مهر‍ 1398

عالی بود

رنگ هنر   یکشنبه, 2 خرداد 1400

پاسخ: ممنون از شمانظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 9 − 5 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر