صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››نقاشی پرنده با مداد رنگی

آموزش گام به گام نقاشی پرنده با مداد رنگی

نویسنده : رنگ هنر | بخش : نقاشی | تاریخ : شنبه, 20 مرداد 1397 | نظرات : 6 نظر

این درس درباره نقاشی پرنده با مداد رنگی است. برای انجام این نقاشی از مداد رنگی مارک Derwent استفاده کرده ایم. مداد های این برند، موم پایه بوده و به خوبی تیز می شوند. در بدن و پرهای این پرنده از پالت رنگی مکمل (آبی و نارنجی) استفاده شده که به آن زیبایی و جذابیت خاصی داده است. همچنین برای نقاشی از این موضوع، مداد رنگی سیاه به مقدار زیادی به کار برده می شود. هر چند ما اغلب در نقاشی با رنگ روغن، هنرجویان را از بکارگیری رنگ سیاه منع می کنیم، اما چون در نقاشی با مداد رنگی رنگ ماده بیشتر به صورت چشمی ترکیب می شود، رنگ سیاه می تواند در پیشبرد کار بسیار مفید باشد. به دلیل زیبایی و جذابیت این سوژه، یکی از جلسات دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی نیز به موضوع نقاشی پرنده اختصاص پیدا کرده است. خلاصه ای از ویدئوی آموزشی جلسه یاد شده را در انتهای این مطلب آموزشی مشاهده خواهید کرد.

نقاشی پرنده با مداد رنگی

در ادامه مباحث آموزشی در سامانه رنگ هنر، در بخش زیر روش نقاشی از این پرنده را با استفاده از مداد رنگی درونت و به صورت گام به گام مشاهده خواهید کرد. البته شما می توانید از انواع برندهای مداد رنگی مانند فابرکاستل و پریسما کالر برای این منظور استفاده کنید. نوع مقوا را نیز از جنس فابریانو یا اشتنباخ بدون بافت انتخاب کنید. فراموش نکنید که نوک مدادهای خود را کاملا تیز کنید.

گام اول: ابتدا با استفاده از مداد رنگی خاکستری روشن طرح اولیه را بکشید. برای رعایت تناسبات بهتر است کمی فرم بدن را ساده و بدون جزئیات ترسیم کنید. استفاده از خطوط فرضی عمودی و افقی در این مرحله می تواند کمک کننده باشد. خطوط دور مدل را با نهایت دقت بکشید تا حالت بدن در طرح شما با پرنده اصلی هماهنگ باشد. در این مرحله ترجیحا اشتباهات احتمالی را پاک نمی کنیم، چون پاکن می تواند باعث ایجاد لک شدن نقاشی شود. سپس با استفاده از مداد سیاه ، تیرگی های شدید داخل چشم، مثل سیاهی مردمک را ایجاد می کنیم. پس از آن از یک رنگ قهوه ای متناسب برای زیرسازی نوک و سایه های زیر گلو استفاده می کنیم.

گام دوم: در این مرحله با استفاده از مداد سیاه ، سایه های تیره تری را زیر بدن و روی نوک پرنده ایجاد می کنیم. پس از آن از یک رنگ آبی روشن برای زیر سازی پرهای سر پرنده استفاده می کنیم. سعی کنید از بخش نوک تیز مداد رنگی و بدون فشار برای این منظور استفاده کنید تا سطح نقاشی شما کاملا صاف و یکنواخت رنگامیزی شود.

گام سوم: همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در اینجا از رنگ سفید برای محو کردن و ایجاد درجات مختلف آبی روشن استفاده می کنیم. البته چون این برند از مداد رنگی موم پایه است، رنگ سفید آن نرم تر بوده و قابلیت بیشتری دارد. برای مطالعه در زمینه تفاوت مداد های روغن پایه و موم پایه، به  آخر همین نوشته و مطلب "مقایسه انواع مداد رنگی" مراجعه کنید.

گام چهارم: در این گام انواع درجات قهوه ای و نارنجی روشن تا تیره را برای نقاشی پرهای روی شکم این پرنده بکار می گیریم. لا به لای پرها را می توان با لایه هایی از زرد روشن نقاشی کرد تا حس طلایی بودن پرها القا شود. برای سایه های تیره تر زیر بال، باید از قهوه ای سوخته استفاده کرد.

گام پنجم: سایه های زیر بدن را با نوک مداد سیاه به این صورت رنگامیزی می کنیم.

گام ششم: در این گام انواع درجات آبی-سرمه ای روشن تا تیره را برای نقاشی پرهای روی بال این پرنده بکار می گیریم. برای سایه های تیره تر روی بال، می توان از رنگ سیاه استفاده کرد.

گام هفتم: حالا نوبت به رنگامیزی پرهای دم پرنده رسیده است. برای این بخش از همان رنگ های آبی و مشکی روی بال استفاده می کنیم.

نقاشی پای پرنده

گام هشتم: برای رنگ کردن بخش سایه پاهای پرنده از مداد سیاه استفاده کنید. جای نور را خالی بگذارید و بعدا با یک قهوه ای روشن آن را رنگ کنید.

گام نهم: شاخه درخت نیز مانند گام قبل رنگ و بخش های تیره آن ترسیم می شود تا حجم اولیه نمایش داده شود.

گام دهم: بسته به سلیقه و تشخیص خود می توانید از انواع درجات رنگی برای بخش نور در شاخه درخت استفاده کنید. در اینجا ما از یک رنگ خاکستری برای نمایش نورها استفاده کردیم.

رنگامیزی پرنده

گام یازدهم: نقاشی پرنده در این مرحله تقریبا به پایان می رسد. افزودن جزئیات بیشتر، به زیبایی و حساسیت کار خواهد افزود. به جز آموزش گام به گام بالا، یک فیلم آموزشی در این زمینه را می توانید در ویدئوی زیر نیز مشاهده کنید. این ویدیو، مربوط به جلسه چهارم دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی در سامانه رنگ هنر است.

فیلم نقاشی پرنده با مداد رنگی

 

 
آموزش نقاشی سگ

فیلم آموزشی بالا، بخشی از ویدئوی نقاشی پرنده از دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی در سامانه رنگ هنر بوده و مشاهده آن می تواند راهنمای خوبی برای هنرجویان باشد. اما یادگیری نقاشی از حیوانات با مداد رنگی و پیشرفت در این زمینه نیازمند یک آموزش منسجم و اصولی است. دوره کامل آموزش نقاشی با مداد رنگی از مبتدی تا حرفه ای در سامانه آموزش مجازی نقاشی رنگ هنر برای علاقمندان ارائه می شود. برای اطلاع از جزئیات این دوره، بر روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات آن را مشاهده کنید:

آموزش نقاشی با مداد رنگی

منبع اصلی مورد استفاده:

How to Draw a Bird - Colored Pencils

دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

zh   شنبه, 20 بهمن‍ 1397

سلام ممنون .

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: ممنون از نظر شما

علی   دوشنبه, 11 اسفند‍ 1399

عالیه

آیلین رهگذز   دوشنبه, 10 خرداد 1400

عالیه

نرگس محمدی   یکشنبه, 11 مهر‍ 1400

عالی

لونا ابراهیمی   شنبه, 6 آذر 1400

واقعا عالی بود

الی   یکشنبه, 11 تیر‍ 1402

متوسط

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: ممنون از نظر شما درباره آموزش نقاشی پرنده با مداد رنگینظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 25 ÷ 5 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر