صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››نقاشی تراس کافه در شب

نقاشی تراس کافه در شب ، اثر ونسان ون گوگ

نویسنده : رنگ هنر | بخش : نقاشی | تاریخ : یکشنبه, 11 شهریور‍ 1397 | نظرات : 1 نظر

ونسان ون گوگ از امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم، اکسپرسیونیسمی با خطوط ریتمیک و رنگهای پرتوان پدید آورد. وی ایستایی پست امپرسیونیسم و اصول آن در مورد دانش رنگ را به تحرکی تبدیل نمود که شناخت ذهنی بر آن حاکم بود. ون گوگ نقطه های رنگی را بزرگتر کرد و آنها را برای بافت دادن به سطوح رنگی به کار گرفت. او بافت را همچون وسیله ای برای ریتم دادن و شدت بخشیدن به رنگ مورد استفاده قرار می داد. آثار ون گوگ چنان است که گویی با حرکتی روان ترسیم شده اند و رنگ آمیزی او با ملاحظات اکسپرسیوی مشخص گردیده است. بیشتر نقاشی های او فوق العاده اکسپرسیوند. اما رنگهای وی، طبق معیار ما هماهنگ نیستند. تراس کافه در شب (Cafe Terrace at Night) یکی از آثار مهم این نقاش پست امپرسیونیست هلندیست که آن را 2 سال پیش از مرگ، در سال ۱۸۸۸ و در شهر آرل فرانسه کشید. فضای شهری و طبیعت شهر آرل تاثیر زیادی در زندگی هنری این نقاش داشت. به طوریکه ونگوگ حدود ۳۰۰ اثر از جمله تابلو های گل‌ های آفتابگردان و اتاق زرد را در دوران اقامت خود در این شهر نقاشی کرد.

نقاشی تراس کافه در شب
 نقاشی تراس کافه در شب

این تابلو کافه ای نورانی کنار خیابانی در شب را نشان می دهد. این مکان غرق در نوری گرم، با رنگ زرد و نارنجی یکدست رنگ آمیزی شده است. این رنگ های روشن با ساختمان های تیره و آسمان پر ستاره آبی- بنفش در تضاد قرار دارند. سنگفرش خیابان در این اثر ون گوگ سطحی بافت دار است که با نقطه ها و خطوط کوتاه زرد، نارنجی، و آبی روشن و تیره به وجود آمده است. آبی - بنفش آسمان روی دری که در سمت چپ است تکرار می شود. نقاطی از نارنجی در اینجا و آنجای ساختمان های آبی - سیاه نشانه پنجره های اتاق های روشن است. چند نفر در اعماق تیرگی خیابان محو شده اند. مشتریان آخر شب در یک سمت نشسته اند. صندلی های خالی و میزها، افرادی که به سوی خانه می روند و پنجره های اتاق های روشن حاکی از تنهایی است. نقاشی های دیگری از ون گوگ نظير بذرپاش ، صندلی زرد و پیرمرد نشسته  نیز همگی از انزوای شخصی او حکایت می کنند. ونسان ون گوگ در این نقاشی رفعت و بلندی آسمان شب را در رابطه با کوچکی انسان و زندانی شدن او در محیطی که خود انتخاب کرده است قرار می دهد. او نور مصنوعی را در تضاد با نور جاودانه ستارگان قرار داده است. بدین ترتیب هر بخش کوچکی از تابلو با حالت مالیخولیایی نقاش اشباع شده است.

دیتیلی از نقاشی ون گوگ
 دیتیلی از نقاشی تراس کافه در شب ون گوگ


رنگ اصلی زرد به همراه رنگ نارنجی کافه با رنگ آبی - بنفش آسمان کنتراست همزمان ایجاد میکند. بنفش مکمل زرد است و آبی مکمل نارنجی، اما ون گوگ به جای بنفش و آبی، رنگ آبی - بنفش را بر می گزیند که هم زرد و هم نارنجی را به ارتعاش در می آورد. این حالت با توزیع سطوح نامتعادل شدت یافته است. زرد درخشان و نارنجی برای متعادل شدن به وسعت بیشتری نیاز دارند تا آبی_بنفش. زرد_سبزها و سبز تیره درختان کنتراست همزمانی دیگری را با نقاط پراکنده و رگه های قرمز پدید می آورد. این عدم تقارن کمپوزیسیون شدت اکسپرسیوی رنگ تابلو را افزایش می دهد. این اثر در موزه کرولر-مولر در آترلوی هلند نگهداری می‌شود.

منبع اصلی مورد استفاده:

کتاب هنر رنگ ، یوهانس ایتن ، مترجم: عربعلی شروه
 


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

...   یکشنبه, 5 بهمن‍ 1399

عالیه واقعا

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: ممنون از نظر شمانظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 6 × 1 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر