صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››نحوه قیمت گذاری تابلوهای نقاشی

عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت و فروش تابلوهای نقاشی + مقاله پژوهشی

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : نقاشی | تاریخ : دوشنبه, 27 دی 1395 | نظرات : 17 نظر

بسیاری از هنرمندان پس از فراگیری تکنیک های هنری و خلق مجموعه آثار نقاشی، به فروش آثار خود فکر می کنند. فروش نقاشی یا به صورت مستقل توسط هنرمند صورت می گیرد یا با کمک یک واسطه یا همان گالری انجام می شود. به ویژه وقتی فروش یک نقاشی به صورت مستقل توسط هنرمند انجام می شود تعیین قیمت نقاشی موضوعی مهم خواهد بود و برای هنرمندان یا هنرجویان تازه کار به دغدغه ای بغرنج تبدیل می شود. در این نوشتار در وب سایت رنگ هنر تلاش می کنیم عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت نقاشی را بررسی کنیم.

توجه: نوشته حاضر تنها جنبه آگاهی بخشی دارد. سامانه رنگ هنر در زمینه خرید یا فروش آثار هنری هیچگونه تخصص و فعالیتی ندارد!

1) تکنیک و متریال: هرچند تکنیک و روش خلق اثر به تنهایی تعیین کننده نیست اما در تعیین قیمت نقاشی نقش مهمی دارد. به طور کل آثار نقاشی(رنگ محور) نسبت به آثار طراحی(بدون رنگ) با مبلغ بیشتری قیمت گذاری می شوند. آثار نقاشی نسبت به طراحی زمان بر می باشند، پرکار تر به نظر می رسند و از این نظر عموما خواهان بیشتری در بازار خرید و فروش آثار هنری دارند. همچنین کیفیت و نوع متریال مورد استفاده توسط نقاش نیز تعیین کننده است. فرض کنید شما به عنوان یک هنرمند در تابلوی خود از سنگ های زینتی گران استفاده کرده اید. طبیعی است که این موضوع را در قیمت اثر خود لحاظ می کنید. تکنیک ها و شیوه هایی که انجام آن ها سخت تر است یا زمان بیشتری صرف آن ها می شود نیز بر افزایش قیمت یک تابلو اثر می گذارند.

2) سابقه و رزومه: این مورد از جمله مواردی است که یک شبه ایجاد نشده و در طول زمان و با ثبات کاری هنرمند اتفاق می افتد. اصطلاحا به آن امضای نقاش هم می گویند. امضای هنرمند گاهی تا به آنجا در بازار خرید و فروش مهم می شود که نقاشی را زیر سایه خود قرار می دهد. هر هنرمندی با افزایش سن و تجربه، ثبات کاری، شرکت در نمایشگاه ها و فعالیت های متعدد هنری و ... به مرور جایگاه و امضای خود را در بازار هنر خواهد یافت

3) ابعاد و اندازه: معمولا آثار هنری بزرگتر، با قیمت های بیشتری ارزش گذاری می شوند. بر این اساس برخی هنرمندان استراتژی خود را بر اساس فروش آثار کوچک با قیمت کمتر، اما در تعداد بیشتر تعیین می کنند. برخی هنرمندان نیز ابعاد را بر اساس خواست گالری یا خریدار انتخاب می کنند.

4) محل و نوع ارائه: اینکه هنرمند چگونه کار خود را جهت نمایش و فروش ارائه می کند، سلیقه انتخاب قاب و پاسپارتو، تبلیغات و همچنین گالری یا محل عرضه اثر نیز در قیمت نهایی نقاشی تاثیر دارند. پس از این بررسی اجمالی، در مطلب بعدی توصیه هایی در مورد فروش نقاشی خواهیم داشت.

نقاشی ونگوگ
نقاشی چهره دکتر گجت اثر ونگوگ
82میلیون دلار
نقاشی چهره
نقاشی چهره آدلِ بلاخ اثر گوستاف کلیمت
135 میلیون دلار
نقاشی
نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک
120 میلیون دلار

توصیه هایی درباره فروش نقاشی

1) میزان فروش نقاشی های شما لزوما ارتباطی با استعداد و توانایی هنری شما ندارد. فراموش نکنید برای چه چیز و هدفی نقاشی می کنید. فروش آثار اگر آخرین هدف نباشد، قطعا نخستین هدف هم نیست و رضایت درونی و شخصی هنرمند از آفرینش خود اهمیت زیادی دارد.
2) اجازه ندهید مبالغی که در حراج ها و گالری ها در پای آثار ثبت می شود باعث وهم و خیال شما شود. با قیمت های متعارف و پایین شروع کنید تا ضمن دادن فرصت به افراد بیشتری جهت لذت دیدن و داشتن آثارتان، در زمینه فروش نقاشی کسب تجربه کنید.
3) هیچ گاه کار خود را با قیمت بسیار پایین(نامتعارف) نیز عرضه نکنید. خریدارانی که به شما قیمت های نامتعارف و بسیار پایین پیشنهاد می کنند برای شما و کارتان ارزشی قائل نیستند.
4) تحت هیچ شرایط و مبلغی از کیفیت کار خود کم نکنید.
5) با شک و تردید با خریدار صحبت نکنید. پیش از دادن قیمت خوب فکر کنید و در صورت لزوم با اساتید یا دوستان با تجربه تر خود مشورت کنید.
6) به خریدار رسید امضا شده بدهید و شناسنامه و مشخصات اثر را در آن درج کنید.

عوامل اجتماعی موثر بر قیمت تابلوهای نقاشی در نگارخانه های تهران

نویسندگان: محمدرضا مریدی و معصومه تقی زادگان _ تاریخ پژوهش: 1387


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

حامد شیری جیان   شنبه, 26 خرداد 1397

عالی بود ، ساده و خلاصه و مفيد

رنگ هنر   یکشنبه, 3 تیر‍ 1397

پاسخ: خوشحالیم که خوشتون اومد آقای شیری جیان

شاهین دربندی   یکشنبه, 24 تیر‍ 1397

سلام و تشکر ،مطالب بسیار کارآمد و جالب توجه بود اما در هر صورت باید کار را از یک جا شروع کرد..و اگر نمونه کارام را براتون بفرستم آیا شما در این خصوص کارشناس و امکاناتی برای فروش آثار، مشاوره و تعیین قیمت و یا هر گونه تسهیلاتی دیگری در این راستا،حتی هدایت هنرمند برای رسیدن به بازارها جهانی را دارید؟؟؟مشتاقانه منتظر هر گونه ارشادی از طرف شما هستم ممنون

رنگ هنر   دوشنبه, 25 تیر‍ 1397

پاسخ: ممنونیم از نظر مثبت شما. متاسفانه حوزه کاری ما در سامانه رنگ هنر در مورد فروش نقاشی و آثار هنری نیست. اما به عنوان مشاوره خدمت شما عرض می کنیم که فروش آثار نقاشی هم مثل هر بیزنس دیگه ای نیاز به کیفیت ارائه ، نمایش و استمرار در فعالیت دارد. به عبارت دیگه امکانپذیر نیست که برای آثار نقاشی شما یک شبه خریدار یا مخاطب پیدا شود. شما باید طبق یک استراتژی درست حرکت کنید. نخست اینکه به شکلی صادقانه مجموعه آثاری خوش تکنیک، خلاقانه و با معنا خلق کنید. با گالری های معتبر ارتباط برقرار کنید و مجموعه نقاشی های خود را به صورت مستمر و با رعایت اصول حرفه ای به نمایش بگذارید و در مورد آن ها در نشریات هنری، شبکه های مجازی و وب سایت ها تبلیغ کنید. بدون شک با کمی اقبال خوش، به مرور جایگاه خود را پیدا می کنید و ارتباطات ویژه خود را پیدا می کنید. این سالمترین راه ممکن است.

مهدی   سه شنبه, 16 مرداد 1397

سلام دوست عزیز من یه تابلو دارم میخوام قیمت گذاری کنم کی میتونه کمکم که یه ایدی بده عکس‌بفرستم براش

رنگ هنر   سه شنبه, 16 مرداد 1397

پاسخ: سلام. دوست گرامی اگر تابلوی ارزشمندی دارید و به دنبال یک مرجع رسمی در زمینه قیمت گذاری هستید توصیه ما اینه که مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، یک جایی به نام مرکز ارزشیابی آثار هنری تاسیس کرده که می تونین به اون مراجعه کنین. در غیر این صورت شما باید با کارشناسان این امر در گالری های نقاشی تهران تماس بگیرین و مشورت کنین.

سلام.خداقوت.تابلو قدیمی دارم میخوام قیمت اصلی بگیرم هر جا عتیقه فروشی یه قیمت میگه.ممنون   شنبه, 3 شهریور‍ 1397

عالیبود

محسن همایون سپهر   پنجشنبه, 15 شهریور‍ 1397

سلام .مان میخوام اطلاعات جامعی از تابلوهای معاصر و آرتیستاشون کسب کنم .شما میتونین کمکم کنین بتونم مشخصات انواع تابلوهارو که تووی گالری میشه دیدو برای فروش به مشتریا توضیح بدم .اصولا جنس تابلوها یا رنگشون سبکشونو میخوام بدونم .ممنون

رنگ هنر   شنبه, 17 شهریور‍ 1397

پاسخ: با سلام. البته به طور دقیق متوجه منظور شما نشدیم. اما اگر قصد دارید که به امور مرتبط به نقاشی بپردازین طبیعتا باید اندکی در این زمینه هم به لحاظ عملی و هم به لحاظ تئوری آموزش ببینین. شما باید کلاس نقاشی برید تا تفاوت بین متریال ها رو به صورت بصری تشخیص بدین و نمی شه این رو در کتاب یاد گرفت. برای مطالعه سبک های هنری هم از مقالات ساده اینترنتی شروع کنین. ولی به طور کل این یک مقوله تخصصی و وسیع است

رزیتا قبادی   شنبه, 3 آذر 1397

بسیار خوب و صادقانه بود

رنگ هنر   شنبه, 3 آذر 1397

پاسخ: سپاس از نظر لطف شما

مسعود   یکشنبه, 25 آذر 1397

سلام کلا بخوام یه تابلو نقاشی بکشم قیمتش چقدر میشه؟
رنگ و تابلو و... سیمتشو نمیدونم، ممنون میشم راهنمایی کنید

رنگ هنر   یکشنبه, 25 آذر 1397

پاسخ: سلام دوست عزیز
نمی شه به این سادگی گفت. چه تکنیکی، چه ابعادی، چه مارک رنگی و هزار تا عامل دیگه نقش داره. در حال حاضر و تا این تاریخ به طور کل وسایل رنگ روغن، با 12 تا رنگ وینزور، چیزی حدود 600 یا 700 هزار تومن هزینه بر میداره.

کریمی   یکشنبه, 2 دی 1397

سلام یه تابلونقاشی چطوربایدعکسشوبفرستم بدونم قیمتش چنده

رنگ هنر   یکشنبه, 2 دی 1397

پاسخ: سلام دوست گرامی. این مطلب تنها جنبه آگاهی بخشی دارد و ما در سامانه رنگ هنر تخصصی در زمینه قیمت گذاری و فروش نداریم. باید با گالری ها تماس بگیرید.

نسرین نظری   سه شنبه, 4 دی 1397

سلام.ممنون از اطلاعاتی که برای ما گذاشتید . من میخوام یک تابلو از شهر تهران داشته باشم ولی طرحی توی ذهنم نیست.میخوام برای نامزدم درانگلستان پست کنم. اما ایده ای برای این تابلو ندارم. اون نقاشی شهرتهران رو میخواد. چطور میتونید به من کمک کتید. بسیار سپاس گذارم

رنگ هنر   پنجشنبه, 6 دی 1397

پاسخ: سلام. منظورتون اینه که می خواهید نقاشی کنید و طرحی در ذهن ندارید؟ کافیه یک صبح خلوت جمعه با گوشیتون از سطح شهر تهران تعدادی عکس بگیرید و شروع به کار کنید. به همین سادگی!

اميد غفاري   جمعه, 28 دی 1397

سلام شما ميتونيد روي تابلو قيمت بگراريد

رنگ هنر   شنبه, 29 دی 1397

پاسخ: سلام. متاسفانه در تخصص ما نیست.

رضا حسینی   سه شنبه, 16 بهمن‍ 1397

با سلام در بین صحبت های خود فرمودید در یک گالری معتبر نقاشی های خود را به نمایش بگذارید آیا گالری دنا در مقایسه با سایر گالری ها معتبر است

رنگ هنر   چهارشنبه, 17 بهمن‍ 1397

پاسخ: سلام. البته در مورد گالری دنا اطلاعاتی نداریم ولی به طور کل، واژه اعتبار در گالری ها پیچیده است. سعی کنید یک گالری استاندارد، سالم، خوش فضا ، خوش برخورد و خوش قول پیدا کنید که فرصت دیده شدن شما و کارهاتون رو فراهم می کنه. پیدا کردن و کار کردن با یک گالری که همزمان ویژگی هایی مثل اعتبار، فروش، برخورد و ... داشته باشه کمی ناممکنه.

Hadiiisss   شنبه, 7 اردیبهشت 1398

سلام . به نظر شما اگر طرح ها و تابلوهای یک نقاش روی تخته شاسی یا هر سطح دیگری چاپ شود ارزش کار نقاش پایین می اید؟ طرح ها رو برای فروش چطور باید قیمت گذاری کرد؟
ممنونم

رنگ هنر   شنبه, 21 اردیبهشت 1398

پاسخ: سلام. همین حالا هم طرح های نقاشان بزرگی مثل ونگوگ روی تخته شاسی یا هر سطح دیگری چاپ می شه. ولی به نظر نمیاد از ارزش کار این نقاش ها کم بشه. برای فروش باید به چند عامل مثل اندازه، تکنیک، رزومه هنرمند و غیره توجه کرد که دقیقا در متن این مطلب بهشون اشاره شده.

محمد   چهارشنبه, 15 خرداد 1398

سلام.میخواستم بدونم برای قیمت گذاری برای کارام حتما نیاز به توضیح دادن راجب کارم هست؟ چون کارام ارزش هنری داره ولی بلد نیستم راجبش توضیح بدم چیکار باید بکنم؟

رنگ هنر   پنجشنبه, 16 خرداد 1398

پاسخ: بحث توضیح دادن اثر، یک چیز مجزا است که بهش استیتمنت گفته می شه. می تونین بگین یک نفر دیگه برای شما در حد دو پاراگراف استیتمنت بنویسه. ولی به قیمت معمولا ربط نداره

حسین گلشاهی   دوشنبه, 27 خرداد 1398

بنده تابلویی از تابلوهای باجلانلو دارم اول اینکه چگونه اثل بودنش را میشود اثبات کرد بعد این ارزش ان چقدر است

رنگ هنر   چهارشنبه, 23 مرداد 1398

پاسخ: باید به گالری های تهران مراجعه کنید تا به شما کارشناس هنری معرفی کنند.

مریم   یکشنبه, 20 مرداد 1398

سلام ممنون از راهنمایی شما. درحدود بیست ساله که نقاشی رنگ روغن میکشم وتعدادی را فروخته ام الان تعدادی تابلو دارم که میخوام بفروشم که ارزششو داشته باشه لطفا راهنمایی ام کنید.

رنگ هنر   چهارشنبه, 23 مرداد 1398

پاسخ: سلام. برای خودتون رو یک گالری وقت نمایشگاه بگیرید یا اینکه وب سایت از مجموعه کارهاتون بزنید.

فریده شکراللهی   پنجشنبه, 31 مرداد 1398

ممنون از نظرات شما ..عالی بود

بهنام تهمتن   جمعه, 1 شهریور‍ 1398

سلام من یک تابلو نقاشی زیبا که توسط دلفین کشیده شده با فیلم مستندش دارم... کجا و به چ روشی میتونم بفروش برسونم؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

رنگ هنر   شنبه, 9 شهریور‍ 1398

پاسخ: سلام. فروش آنلاین و به خصوص سایت دیوار رو پیشنهاد می کنیم.نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 8 + 1 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود