عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت و فروش تابلوهای نقاشی + مقاله پژوهشی

توسط : محسن ایرانی | در بخش : نقاشی | تاریخ : دوشنبه, 27 دی 1395 | نظرات : 0 نظر

بسیاری از هنرمندان پس از فراگیری تکنیک های هنری و خلق مجموعه آثار نقاشی، به فروش آثار خود فکر می کنند. فروش نقاشی یا به صورت مستقل توسط هنرمند صورت می گیرد یا با کمک یک واسطه یا همان گالری انجام می شود. به ویژه وقتی فروش یک نقاشی به صورت مستقل توسط هنرمند انجام می شود تعیین قیمت نقاشی موضوعی مهم خواهد بود و برای هنرمندان یا هنرجویان تازه کار به دغدغه ای بغرنج تبدیل می شود. در این نوشتار در وب سایت رنگ هنر تلاش می کنیم عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت نقاشی را بررسی کنیم.

1) تکنیک و متریال: هرچند تکنیک و روش خلق اثر به تنهایی تعیین کننده نیست اما در تعیین قیمت نقاشی نقش مهمی دارد. به طور کل آثار نقاشی(رنگ محور) نسبت به آثار طراحی(بدون رنگ) با مبلغ بیشتری قیمت گذاری می شوند. آثار نقاشی نسبت به طراحی زمان بر می باشند، پرکار تر به نظر می رسند و از این نظر عموما خواهان بیشتری در بازار خرید و فروش آثار هنری دارند. همچنین کیفیت و نوع متریال مورد استفاده توسط نقاش نیز تعیین کننده است. فرض کنید شما به عنوان یک هنرمند در تابلوی خود از سنگ های زینتی گران استفاده کرده اید. طبیعی است که این موضوع را در قیمت اثر خود لحاظ می کنید. تکنیک ها و شیوه هایی که انجام آن ها سخت تر است یا زمان بیشتری صرف آن ها می شود نیز بر افزایش قیمت یک تابلو اثر می گذارند.

2) سابقه و رزومه: این مورد از جمله مواردی است که یک شبه ایجاد نشده و در طول زمان و با ثبات کاری هنرمند اتفاق می افتد. اصطلاحا به آن امضای نقاش هم می گویند. امضای هنرمند گاهی تا به آنجا در بازار خرید و فروش مهم می شود که نقاشی را زیر سایه خود قرار می دهد. هر هنرمندی با افزایش سن و تجربه، ثبات کاری، شرکت در نمایشگاه ها و فعالیت های متعدد هنری و ... به مرور جایگاه و امضای خود را در بازار هنر خواهد یافت

3) ابعاد و اندازه: معمولا آثار هنری بزرگتر، با قیمت های بیشتری ارزش گذاری می شوند. بر این اساس برخی هنرمندان استراتژی خود را بر اساس فروش آثار کوچک با قیمت کمتر، اما در تعداد بیشتر تعیین می کنند. برخی هنرمندان نیز ابعاد را بر اساس خواست گالری یا خریدار انتخاب می کنند.

4) محل و نوع ارائه: اینکه هنرمند چگونه کار خود را جهت نمایش و فروش ارائه می کند، سلیقه انتخاب قاب و پاسپارتو، تبلیغات و همچنین گالری یا محل عرضه اثر نیز در قیمت نهایی نقاشی تاثیر دارند. پس از این بررسی اجمالی، در مطلب بعدی توصیه هایی در مورد فروش نقاشی خواهیم داشت.

نقاشی ونگوگ
نقاشی چهره دکتر گجت اثر ونگوگ
82میلیون دلار
نقاشی چهره
نقاشی چهره آدلِ بلاخ اثر گوستاف کلیمت
135 میلیون دلار
نقاشی
نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک
120 میلیون دلار

توصیه هایی درباره فروش نقاشی

1) میزان فروش نقاشی های شما لزوما ارتباطی با استعداد و توانایی هنری شما ندارد. فراموش نکنید برای چه چیز و هدفی نقاشی می کنید. فروش آثار اگر آخرین هدف نباشد، قطعا نخستین هدف هم نیست و رضایت درونی و شخصی هنرمند از آفرینش خود اهمیت زیادی دارد.
2) اجازه ندهید مبالغی که در حراج ها و گالری ها در پای آثار ثبت می شود باعث وهم و خیال شما شود. با قیمت های متعارف و پایین شروع کنید تا ضمن دادن فرصت به افراد بیشتری جهت لذت دیدن و داشتن آثارتان، در زمینه فروش نقاشی کسب تجربه کنید.
3) هیچ گاه کار خود را با قیمت بسیار پایین(نامتعارف) نیز عرضه نکنید. خریدارانی که به شما قیمت های نامتعارف و بسیار پایین پیشنهاد می کنند برای شما و کارتان ارزشی قائل نیستند.
4) تحت هیچ شرایط و مبلغی از کیفیت کار خود کم نکنید.
5) با شک و تردید با خریدار صحبت نکنید. پیش از دادن قیمت خوب فکر کنید و در صورت لزوم با اساتید یا دوستان با تجربه تر خود مشورت کنید.
6) به خریدار رسید امضا شده بدهید و شناسنامه و مشخصات اثر را در آن درج کنید.

عوامل اجتماعی موثر بر قیمت تابلوهای نقاشی در نگارخانه های تهران

نویسندگان: محمدرضا مریدی و معصومه تقی زادگان _ تاریخ پژوهش: 1387

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید
  • 10 ÷ 2 = ?پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود