صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››نحوه قیمت گذاری تابلوهای نقاشی

عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت و فروش تابلوهای نقاشی + مقاله پژوهشی

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : نقاشی | تاریخ : دوشنبه, 27 دی 1395 | نظرات : 6 نظر

بسیاری از هنرمندان پس از فراگیری تکنیک های هنری و خلق مجموعه آثار نقاشی، به فروش آثار خود فکر می کنند. فروش نقاشی یا به صورت مستقل توسط هنرمند صورت می گیرد یا با کمک یک واسطه یا همان گالری انجام می شود. به ویژه وقتی فروش یک نقاشی به صورت مستقل توسط هنرمند انجام می شود تعیین قیمت نقاشی موضوعی مهم خواهد بود و برای هنرمندان یا هنرجویان تازه کار به دغدغه ای بغرنج تبدیل می شود. در این نوشتار در وب سایت رنگ هنر تلاش می کنیم عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت نقاشی را بررسی کنیم.

توجه: نوشته حاضر تنها جنبه آگاهی بخشی دارد. سامانه رنگ هنر در زمینه خرید یا فروش آثار هنری هیچگونه تخصص و فعالیتی ندارد!

1) تکنیک و متریال: هرچند تکنیک و روش خلق اثر به تنهایی تعیین کننده نیست اما در تعیین قیمت نقاشی نقش مهمی دارد. به طور کل آثار نقاشی(رنگ محور) نسبت به آثار طراحی(بدون رنگ) با مبلغ بیشتری قیمت گذاری می شوند. آثار نقاشی نسبت به طراحی زمان بر می باشند، پرکار تر به نظر می رسند و از این نظر عموما خواهان بیشتری در بازار خرید و فروش آثار هنری دارند. همچنین کیفیت و نوع متریال مورد استفاده توسط نقاش نیز تعیین کننده است. فرض کنید شما به عنوان یک هنرمند در تابلوی خود از سنگ های زینتی گران استفاده کرده اید. طبیعی است که این موضوع را در قیمت اثر خود لحاظ می کنید. تکنیک ها و شیوه هایی که انجام آن ها سخت تر است یا زمان بیشتری صرف آن ها می شود نیز بر افزایش قیمت یک تابلو اثر می گذارند.

2) سابقه و رزومه: این مورد از جمله مواردی است که یک شبه ایجاد نشده و در طول زمان و با ثبات کاری هنرمند اتفاق می افتد. اصطلاحا به آن امضای نقاش هم می گویند. امضای هنرمند گاهی تا به آنجا در بازار خرید و فروش مهم می شود که نقاشی را زیر سایه خود قرار می دهد. هر هنرمندی با افزایش سن و تجربه، ثبات کاری، شرکت در نمایشگاه ها و فعالیت های متعدد هنری و ... به مرور جایگاه و امضای خود را در بازار هنر خواهد یافت

3) ابعاد و اندازه: معمولا آثار هنری بزرگتر، با قیمت های بیشتری ارزش گذاری می شوند. بر این اساس برخی هنرمندان استراتژی خود را بر اساس فروش آثار کوچک با قیمت کمتر، اما در تعداد بیشتر تعیین می کنند. برخی هنرمندان نیز ابعاد را بر اساس خواست گالری یا خریدار انتخاب می کنند.

4) محل و نوع ارائه: اینکه هنرمند چگونه کار خود را جهت نمایش و فروش ارائه می کند، سلیقه انتخاب قاب و پاسپارتو، تبلیغات و همچنین گالری یا محل عرضه اثر نیز در قیمت نهایی نقاشی تاثیر دارند. پس از این بررسی اجمالی، در مطلب بعدی توصیه هایی در مورد فروش نقاشی خواهیم داشت.

نقاشی ونگوگ
نقاشی چهره دکتر گجت اثر ونگوگ
82میلیون دلار
نقاشی چهره
نقاشی چهره آدلِ بلاخ اثر گوستاف کلیمت
135 میلیون دلار
نقاشی
نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک
120 میلیون دلار

توصیه هایی درباره فروش نقاشی

1) میزان فروش نقاشی های شما لزوما ارتباطی با استعداد و توانایی هنری شما ندارد. فراموش نکنید برای چه چیز و هدفی نقاشی می کنید. فروش آثار اگر آخرین هدف نباشد، قطعا نخستین هدف هم نیست و رضایت درونی و شخصی هنرمند از آفرینش خود اهمیت زیادی دارد.
2) اجازه ندهید مبالغی که در حراج ها و گالری ها در پای آثار ثبت می شود باعث وهم و خیال شما شود. با قیمت های متعارف و پایین شروع کنید تا ضمن دادن فرصت به افراد بیشتری جهت لذت دیدن و داشتن آثارتان، در زمینه فروش نقاشی کسب تجربه کنید.
3) هیچ گاه کار خود را با قیمت بسیار پایین(نامتعارف) نیز عرضه نکنید. خریدارانی که به شما قیمت های نامتعارف و بسیار پایین پیشنهاد می کنند برای شما و کارتان ارزشی قائل نیستند.
4) تحت هیچ شرایط و مبلغی از کیفیت کار خود کم نکنید.
5) با شک و تردید با خریدار صحبت نکنید. پیش از دادن قیمت خوب فکر کنید و در صورت لزوم با اساتید یا دوستان با تجربه تر خود مشورت کنید.
6) به خریدار رسید امضا شده بدهید و شناسنامه و مشخصات اثر را در آن درج کنید.

عوامل اجتماعی موثر بر قیمت تابلوهای نقاشی در نگارخانه های تهران

نویسندگان: محمدرضا مریدی و معصومه تقی زادگان _ تاریخ پژوهش: 1387


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

حامد شیری جیان   شنبه, 26 خرداد 1397

عالی بود ، ساده و خلاصه و مفيد

رنگ هنر   یکشنبه, 3 تیر‍ 1397

پاسخ: خوشحالیم که خوشتون اومد آقای شیری جیان

شاهین دربندی   یکشنبه, 24 تیر‍ 1397

سلام و تشکر ،مطالب بسیار کارآمد و جالب توجه بود اما در هر صورت باید کار را از یک جا شروع کرد..و اگر نمونه کارام را براتون بفرستم آیا شما در این خصوص کارشناس و امکاناتی برای فروش آثار، مشاوره و تعیین قیمت و یا هر گونه تسهیلاتی دیگری در این راستا،حتی هدایت هنرمند برای رسیدن به بازارها جهانی را دارید؟؟؟مشتاقانه منتظر هر گونه ارشادی از طرف شما هستم ممنون

رنگ هنر   دوشنبه, 25 تیر‍ 1397

پاسخ: ممنونیم از نظر مثبت شما. متاسفانه حوزه کاری ما در سامانه رنگ هنر در مورد فروش نقاشی و آثار هنری نیست. اما به عنوان مشاوره خدمت شما عرض می کنیم که فروش آثار نقاشی هم مثل هر بیزنس دیگه ای نیاز به کیفیت ارائه ، نمایش و استمرار در فعالیت دارد. به عبارت دیگه امکانپذیر نیست که برای آثار نقاشی شما یک شبه خریدار یا مخاطب پیدا شود. شما باید طبق یک استراتژی درست حرکت کنید. نخست اینکه به شکلی صادقانه مجموعه آثاری خوش تکنیک، خلاقانه و با معنا خلق کنید. با گالری های معتبر ارتباط برقرار کنید و مجموعه نقاشی های خود را به صورت مستمر و با رعایت اصول حرفه ای به نمایش بگذارید و در مورد آن ها در نشریات هنری، شبکه های مجازی و وب سایت ها تبلیغ کنید. بدون شک با کمی اقبال خوش، به مرور جایگاه خود را پیدا می کنید و ارتباطات ویژه خود را پیدا می کنید. این سالمترین راه ممکن است.

مهدی   سه شنبه, 16 مرداد 1397

سلام دوست عزیز من یه تابلو دارم میخوام قیمت گذاری کنم کی میتونه کمکم که یه ایدی بده عکس‌بفرستم براش

رنگ هنر   سه شنبه, 16 مرداد 1397

پاسخ: سلام. دوست گرامی اگر تابلوی ارزشمندی دارید و به دنبال یک مرجع رسمی در زمینه قیمت گذاری هستید توصیه ما اینه که مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، یک جایی به نام مرکز ارزشیابی آثار هنری تاسیس کرده که می تونین به اون مراجعه کنین. در غیر این صورت شما باید با کارشناسان این امر در گالری های نقاشی تهران تماس بگیرین و مشورت کنین.

سلام.خداقوت.تابلو قدیمی دارم میخوام قیمت اصلی بگیرم هر جا عتیقه فروشی یه قیمت میگه.ممنون   شنبه, 3 شهریور‍ 1397

عالیبود

محسن همایون سپهر   پنجشنبه, 15 شهریور‍ 1397

سلام .مان میخوام اطلاعات جامعی از تابلوهای معاصر و آرتیستاشون کسب کنم .شما میتونین کمکم کنین بتونم مشخصات انواع تابلوهارو که تووی گالری میشه دیدو برای فروش به مشتریا توضیح بدم .اصولا جنس تابلوها یا رنگشون سبکشونو میخوام بدونم .ممنون

رنگ هنر   شنبه, 17 شهریور‍ 1397

پاسخ: با سلام. البته به طور دقیق متوجه منظور شما نشدیم. اما اگر قصد دارید که به امور مرتبط به نقاشی بپردازین طبیعتا باید اندکی در این زمینه هم به لحاظ عملی و هم به لحاظ تئوری آموزش ببینین. شما باید کلاس نقاشی برید تا تفاوت بین متریال ها رو به صورت بصری تشخیص بدین و نمی شه این رو در کتاب یاد گرفت. برای مطالعه سبک های هنری هم از مقالات ساده اینترنتی شروع کنین. ولی به طور کل این یک مقوله تخصصی و وسیع است

رزیتا قبادی   شنبه, 3 آذر 1397

بسیار خوب و صادقانه بود

رنگ هنر   شنبه, 3 آذر 1397

پاسخ: سپاس از نظر لطف شمانظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 1 + 5 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود