دسته بندی مطالب آموزش نقاشی


معرفی سه آکادمی نقاشی خوب و معروف دنیا

تعداد نظرات کاربران: 1

آکادمی، در اصل، بیشه ای از درختان زیتون در حومه ی آتن بود که افلاطون و شاگردانش در آنجا به تدریس فلسفه می پرداختند. از این رو مدرسه ی فلسفه ی افلاطون "آکادمی" نامیده شد. در دوران رنسانس، در ایتالیا، عنوان آکادمی را به هر محفل فلسفی یا ادبی می دادند. اما در سده ی شانزدهم، آکادمی ها جنبه ی رسمی به خود گرفتند و دامنه ی فعالیتشان گسترش یافت. پس از آن آکادمی های هنری نیز به وجود آمدند. نخستین آکادمی هنری، به معنای دقیق، با نام "آکادمی طراحی" توسط جُرجو وازاری در فلورانس به سال ۱۵۶۲ شکل گرفت. میکلانژ و مدیچی(حامی برجسته هنرمندان و نقاشان در آن زمان) بعنوان مدیران این آکادمی برگزیده شدند. در ادامه به معرفی سه آکادمی هنری مطرح دنیا می پردازیم:

      مدرسه ی هنر رپین روسیه

آکادمی سلطنتی هنر روسیه

مدرسه ی رپین در سال 1757 میلادی در سنپترزبورگ روسیه پایه گذاری شد. این مدرسه زیرمجموعه ی آکادمی سلطنتی هنر روسیه بوده و بزرگترین مرکز آموزش نقاشی در روسیه است. حدود دو قرن و نیم است که این آکادمی نقشی فعال و کلیدی در ترویج و آموزش نقاشی کلاسیک و رئالیزم سنتی روسی دارد و هنرمندان توانمندی را پرورش داده است. در حال حاضر آکادمی رپین بیش از 700 هنرجو در طول روز دارد و حدود 100 پروفسور، استادیار و آموزگار در آن تدریس می کنند. این آکادمی پنج دانشکده دارد. این پنج دانشکده عبارتند از هنرهای زیبا، مجسمه، گرافیک، معماری و تاریخ هنر. کتابخانه ی دانشکده هنرهای زیبای آکادمی رپین، قدیمی ترین کتابخانه روسیه است و پر است از کتاب های نفیس و ارزشمند در زمینه های نقاشی، مجسمه و معماری. این آکادمی دارای دو سالن نمایشگاه است. یکی به نام رافائل و دیگری به نام تیتزیانو وچلیو نام گذاری شده و عموما آثار فارغ التحصیلان و اساتید را به نمایش می گذارد.

تدریس اناتومی در مدرسه هنری رپین کلاس آناتویم در آکادمی نقاشی رپین نمای ساختمان آکادمی سلطنتی روسیه کلاس طراحی فیگور در آکادمی نقاشی رپین
کلاس آناتومی مدرسه رپین
کلاس آناتومی در آکادمی
آکادمی سلطنتی هنر روسیه

       آکادمی فلورانس

آکادمی فلورانس

آکادمی فلورانس ایتالیا یکی از آکادمی های معروف و قدیمی دنیاست که پذیرای هنرجویان بسیاری از سراسر دنیا و به ویژه ایران است. این آکادمی در سال 1563 میلادی بنیان نهاده شد و میکل آنژ و جورجو وازاری از اعضای اولیه این آکادمی بودند. مجسمه داوود میکل آنژ نیز هم اکنون در همین آکادمی نگهداری می شود. امتحان ورودی آکادمی فلورانس شامل یک نقاشی ذهنی و یک طراحی فیگور است. دوره نقاشی در این آکادمی شامل یک دوره ی سه ساله (لیسانس) و یک دوره ی دو ساله (فوق لیسانس) است و آموزش طراحی و نقاشی بر پایه ترسیم مدل زنده انجام می گیرد. طراحی، آناتومی و نقاشی سه درس مهم و اصلی رشته نقاشی در این آکادمی است به طوریکه به عنوان مثال درس طراحی از ساعت 9 صبح شروع و تا 6 عصر در این آکادمی ادامه دارد. امکانات و فضای آکادمی نیز مناسب بوده و در جای جای آکادمی مجسمه های زیادی وجود دارد که می توانند به عنوان مدل برای دانشجویان نقاشی مورد استفاده قرار گیرند. روز ژوژمان درآکادمی فلورانس آثار دانشجویان به صورت تک نفره توسط سه نفر از اساتید بازبینی و مورد قضاوت قرار می گیرد. از جمله فارغ التحصیلان مشهور این آکادمی می توان به آمادئو مودیلیانی اشاره کرد.

حیاط آکادمی نقاشی فلورانس مجسمه داوود در آکادمی فلورانس سالن و مجسمه های آکادمی فلورانس
حیاط آکادمی نقاشی فلورانس
مجسمه داوود در آکادمی فلورانس
سالن و مجسمه های آکادمی فلورانس

       آکادمی هنر بارسلون

آکادمی هنر بارسلون

آکادمی هنر بارسلون اسپانیا در سپتامبر 2013 افتتاح شد و هدف آن آموزش نقاشی، مجسمه سازی و هنر دیجیتال با استفاده از برنامه درسی کامل و روش های تدریس است که از سنت کلاسیک-واقع گرایانه حاصل شده است. متدولوژی آن در رنسانس منشعب شد و توسط متفکران بزرگ علمی اواخر قرن نوزدهم (به ویژه توسط نقاشان بزرگ مانند ژان لئون گروم، لئون بونات و کارولوس دایران) احیا شد. در آکادمی هنر بارسلونا، رویکرد آکادمیک کلاسیک را نه به عنوان یک هدف، بلکه به عنوان ابزاری برای ایجاد شخصیت و زبان هنری هر هنرجو، در نظر گرفته می شود. برنامه آموزشی آکادمی هنر بارسلون دوره های منظم در نقاشی، مجسمه سازی و هنر دیجیتال را ارائه می دهد که توسط کارگاه ها، سمینارها و دوره های ویژه (عید پاک و تابستان) تکمیل می شود. در این دوره ها هنرجویان آکادمی، روش ها، رویه ها و تکنیک ها را از بهترین هنرمندان حرفه ای می آموزند. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد برنامه درسی آکادمی هنر بارسلونا، دانشجویان از سراسر جهان جذب این آکادمی می شوند. دانشجویان بین المللی 65 درصد از کل ثبت نام را تشکیل می دهند و 75 درصد از کارکنان آموزشی این آکادمی خارجی هستند. به عنوان یک مدرسه بین المللی، زبان اصلی آموزش در آکادمی بارسلونا انگلیسی است. معلمان محلی نیز اسپانیایی و کاتالان صحبت می کنند.

آموزش فیگور در آکادمی طراحی به روش بارگ کارگاه نقاشی هنرجویان آکادمی
آموزش طراحی فیگور
طراحی به شیوه بارگ
کارگاه آکادمی هنر
هنرجویان آکادمی بارسلون

از دیگر مطالب مربوط به بخش نقد هنری هم دیدن نمایید

نظرات

مهدی   سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت: 20:57

خیلی جالب بود. به خصوص عکس آکادمی ها. چقدر حرفه ای هستن. همیشه دوست داشتم در مورد آکادمی های نقاشی دنیا بیشتر بدونم

نظرات و دیدگاه های خود را درباره این مطلب بیان کنید  • 5 ÷ 5 = ?  • اطلاعیه شماره یک: دو امکان جدید و جالب به سامانه رنگ هنر افزوده شد. برای اطلاعات بیشتر در کانال رنگ هنر به آدرس روبرو عضو شوید rangehonar@
  • اطلاعیه شماره دو: در صورتی که پرسش یا مشکلی دارید، آن را از طریق "فرم تماس با ما" با واحد پشتیبانی در میان بگذارید..
مشاوره آنلاین