صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››طراحی چهره دختر

آموزش طراحی از چهره یک دختر با مداد

نویسنده : رنگ هنر | بخش : چهره | تاریخ : پنجشنبه, 24 شهریور‍ 1401 | نظرات : 10 نظر

طراحی چهره دختر یا یک خانم، نیاز به لطافت بیشتری در نحوه ایجاد سایه روشن ها دارد. تن های ملایم و خاکستری های روشن پوست چهره یک دختر به آرامی به یکدیگر تبدیل شده و درجات متنوعی از تنالیته ها را می سازند. انتخاب مناسب مداد طراحی و کاغذ نیز در این میان اهمیت زیادی دارد. توصیه می شود برای طراحی از چنین سوژه ای از کاغذ صاف و بدون بافت استفاده شود. همچنین برای ترسیم خاکستری های متنوع بهتر است حداقل از 5 درجه روشن تا تیره مداد طراحی استفاده شود. با توجه به اهمیت طراحی از چهره زن، یکی از جلسات دوره آموزش طراحی چهره در سامانه آموزش نقاشی رنگ هنر، به آموزش طراحی از این موضوع اختصاص دارد. همچنین یک از جلسات دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی نیز به موضوع نقاشی چهره زن اختصاص پیدا کرده است.

طراحی چهره دختر

در ادامه آموزش های طراحی و نقاشی در سامانه آموزش مجازی رنگ هنر، در بخش زیر نحوه طراحی از چهره دختر را با استفاده از مداد گرافیتی، به صورت گام به گام و همراه با فیلم آموزشی مشاهده خواهید کرد. این تصاویر و ویدئو، بخشی از جلسه هفتم آموزش طراحی چهره در سامانه رنگ هنر هستند.

طراحی خطی اولیه
 طراحی خطی اولیه از چهره

گام اول: به مدل خوب نگاه کنید. با استفاده از مداد HB و خطوط کمرنگ، طراحی اولیه چهره را بکشید. برای رعایت تناسبات بهتر است کمی فرم صورت را ساده و بدون جزئیات ترسیم کنید. استفاده از خطوط فرضی عمودی و افقی در این مرحله می تواند کمک کننده باشد. زوایای بیرونی و خطوط دور مدل را با نهایت دقت بکشید تا حالت سر در طرح شما با حالت مدل اصلی هماهنگ باشد. در این مرحله از کشیدن جزئیات صورت پرهیز کرده و اشتباهات احتمالی را پاک نمی کنیم. استفاده از مداد کمرنگ و کم بودن فشار دست نیز به همین منظور است. چون پاکن می تواند باعث ایجاد لک و خرابی کاغذ شود. سپس با استفاده از مداد B6 ، تیرگی های شدید داخل چشم، مثل سیاهی مردمک و پلک را ایجاد می کنیم.

تیرگی اجزای چهره
استفاده از محو کن برای افزودن تنالیته ها

گام دوم: در این مرحله با استفاده از نوک محو کن طراحی، خاکستری های کمرنگ داخل چشم را ایجاد می کنیم. دقت کنیم که محو کن را نباید زیاد فشار داد چون باعث ایجاد لک می شود. همچنین به هیچ عنوان شتابزده عمل نکنیم چون بعدا امکان پاک کردن تیرگی ها وجود ندارد.

تن های پوست صورت
 ایجاد تن های ملایم پوست صورت

گام سوم: در این مرحله با استفاده از مداد HB، تن های حساس اطراف چشم، ابرو، بینی و لب ها را به صورت یکنواخت و تمیز کار می کنیم. 

طراحی با محو کن
استفاده دوباره از محوکن طراحی

گام چهارم: در این گام مجددا از محو کن برای یکنواخت کردن سایه ها استفاده می کنیم. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای این منظور می توانید از نوک و پهنای محو کن استفاده کنید. سعی کنید از محو کن کوچکی استفاده کنید تا بتوان جزئیات و ریزه کاری ها را به راحتی ترسیم نمود. این مرحله از کار با سرعت کمتر و دقت بیشتری انجام می شود که مستلزم خوب دیدن نیم سایه های مدل است. ترسیم بافت پوست، جزئیات چشم و ابرو و سایر حساسیت ها کم کم در این مرحله آغاز می شود.

جزئیات طراحی چهره
 افزودن جزئیات بیشتر به طراحی

گام پنجم: در این مرحله بیشتر زمان خود را صرف کار بر روی جزئیات اجزای چهره می کنیم. برای این منظور از نوک مداد استفاده کرده و فعلا موها را ترسیم نمی کنیم. اجزای چهره در این مرحله تقریبا کامل می شود. دقت کنید که جهت حرکت دست و هاشورهای شما باید بیشتر منطبق با جهت حرکت ماهیچه های صورت باشد. برای ایجاد سایه های تیره تر، از لایه های مختلف خاکستری در جهات مختلف استفاده کنید.

طراحی مو
 طراحی موها

گام ششم: می توان در این مرحله سراغ طراحی از موها رفت. برای این کار اول زمینه تیره و روشن یا اصطلاحا حجم موها را مشخص کنید. بعدا خطوط مو را با نوک مداد B2 و پاکن ترسیم کنید

ترسیم پوست صورت
سایه روشن پوست صورت

گام هفتم: حالا نوبت به سایه های پوست می رسد. برای این منظور پهنای مداد را به آرامی حرکت دهید. بهتر است از مدادهای سری H برای این کار استفاده کنید و تیرگی های بیشتر پوست صورت را نه با افزودن فشار دست بلکه با تغییر جهت هاشورها ایجاد کنید.

استفاده از محو کن طراحی
استفاده از محوکن

گام هشتم: بسته به سلیقه و تشخیص خود می توانید از محو کن در مراحل نهایی کار استفاده کنید. همچنین افزودن جزئیات بیشتر، به زیبایی و حساسیت طراحی خواهد افزود. این مراحل را می توانید در ویدئوی زیر نیز مشاهده کنید.

فیلم طراحی چهره دختر

بخشی از فیلم جلسه هفتم طراحی چهره از یک دختر

مطالب مرتبط با طراحی چهره:


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

محمد عاققل   دوشنبه, 5 شهریور‍ 1397

سلام مرسی از مطالب..بنده خیلی به نقاشی علاقه مند شدم ج..اگر در ششهر مشهد هم دوره ی اموزش نقاشی دارید محبت کنید معرفی کنید تا ثبت نام کنم..باتشکر

رنگ هنر   سه شنبه, 6 شهریور‍ 1397

پاسخ: با سلام. شیوه آموزش ما نه محدودیت زمان داره و نه مکان و نه تقریبا هیچ محدودیت دیگری! به معنای اینکه شما همین الان هم می تونین از طریق همین سایت رنگ هنر با یک هزینه مناسب دوره های مجازی بسیاری مفیدی رو آموزش ببینین. کافیه از منوی بالا عضو سایت بشین و مراحل بعدی بسیار مشخصه. اتفاقا ما هنرجویان بسیار خوب و باهوشی از شهر مشهد هم داریم

مریم   جمعه, 14 دی 1397

واقعا ازتون متشکرم بابت همه ی این گام های نقاشی که برا همه نوشتین من از اول به هنر خیلی علاقه داشتم ولی الان دیگه بیشتر به هنر علاقمند شدم ...مررررررررسی👌👌

رنگ هنر   شنبه, 15 دی 1397

پاسخ: خواهش می کنیم مریم خانم. خیلی خوشحالیم که مخاطبان محترم و با ذوقی مثل شما داریم

فاطمه   شنبه, 22 دی 1397

واقعا خیلی خوب بود ممنون از زحماتتون.

رنگ هنر   دوشنبه, 24 دی 1397

پاسخ: سلام فاطمه خانم. ممنون از اینکه نظر خوبتون رو ثبت کردین.

آرزو   جمعه, 20 اردیبهشت 1398

سلام من اینو دارم طراحیش میکنم هم عکس کوچیکشو هم بزرگشو اروم ارومم کارمیکنم تااینجاش خوب پیش رف کاش تا پایانش قشنگ بشه خیلی دوست دارم کارایی ک میکشم حتما واقعی باشه ممنون از سایت خوبتون

رنگ هنر   شنبه, 21 اردیبهشت 1398

پاسخ: سپاسگزاریم از شما. امیدواریم که طراحی چهره شما به خوبی پیش بره و تموم بشه.

Marya   سه شنبه, 7 خرداد 1398

من حساب بانکی ندارم پولی هم ندارم چجوری میتونم در کلاس های شما شرکت کنم ؟

نعیم ابراهیمی زاده   دوشنبه, 10 تیر‍ 1398

عالی

نعیم ابراهیمی زاده   دوشنبه, 10 تیر‍ 1398

سلام. چجوری باید ثبت نام کنم

رنگ هنر   یکشنبه, 16 تیر‍ 1398

پاسخ: سلام. ابتدا عضو سایت بشین و در گام بعدی ثبت نام کنین

ستاره   دوشنبه, 24 تیر‍ 1398

عالی بود

رنگ هنر   دوشنبه, 25 شهریور‍ 1398

پاسخ: سپاسگزاریم

عبدالنبی ساعدی   یکشنبه, 17 شهریور‍ 1398

سال هاست که علاقه شدید دارم که هنر نقاشی در زمینه رنگ وروغن وآبرنگ وسیاه قلم را بطور علمی یا بگیرم خوشبختانه (رنگ هنر)این زمینه را فراهم کرد من به نوبه خود باهمه وجود ازشما تشکر وقدر دانی میکم
ان لن یشکر المخلوق لن یشکر الخالق موفق وموید باشید

رنگ هنر   دوشنبه, 25 شهریور‍ 1398

پاسخ: سلام. خیلی خوشحالیم و سپاسگزاریم از پیام شما

mohammad   سه شنبه, 12 آذر 1398

awliiiiiنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 9 × 2 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر