صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››طراحی چهره دختر

آموزش طراحی از چهره یک دختر با مداد

نویسنده : رنگ هنر | بخش : چهره | تاریخ : یکشنبه, 14 مرداد 1397 | نظرات : 1 نظر

طراحی چهره دختر یا یک خانم، نیاز به لطافت بیشتری در نحوه ایجاد سایه روشن ها دارد. تن های ملایم و خاکستری های روشن پوست چهره یک دختر به آرامی به یکدیگر تبدیل شده و درجات متنوعی از تنالیته ها را می سازند. انتخاب مناسب مداد طراحی و کاغذ نیز در این میان اهمیت زیادی دارد. توصیه می شود برای طراحی از چنین سوژه ای از کاغذ صاف و بدون بافت استفاده شود. همچنین برای ترسیم خاکستری های متنوع بهتر است حداقل از 5 درجه روشن تا تیره مداد طراحی استفاده شود. با توجه به اهمیت طراحی از چهره زن، یکی از جلسات دوره آموزش طراحی چهره در سامانه آموزش نقاشی رنگ هنر، به آموزش طراحی از این موضوع اختصاص دارد. همچنین یک از جلسات دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی نیز به موضوع نقاشی چهره زن اختصاص پیدا کرده است.

طراحی چهره دختر

در ادامه آموزش های طراحی و نقاشی در سامانه آموزش مجازی رنگ هنر، در بخش زیر نحوه طراحی از چهره دختر را با استفاده از مداد گرافیتی، به صورت گام به گام و همراه با فیلم آموزشی مشاهده خواهید کرد. این تصاویر و ویدئو، بخشی از جلسه هفتم آموزش طراحی چهره در سامانه رنگ هنر هستند.

طراحی خطی اولیه
 طراحی خطی اولیه از چهره

گام اول: به مدل خوب نگاه کنید. با استفاده از مداد HB و خطوط کمرنگ، طراحی اولیه چهره را بکشید. برای رعایت تناسبات بهتر است کمی فرم صورت را ساده و بدون جزئیات ترسیم کنید. استفاده از خطوط فرضی عمودی و افقی در این مرحله می تواند کمک کننده باشد. زوایای بیرونی و خطوط دور مدل را با نهایت دقت بکشید تا حالت سر در طرح شما با حالت مدل اصلی هماهنگ باشد. در این مرحله از کشیدن جزئیات صورت پرهیز کرده و اشتباهات احتمالی را پاک نمی کنیم. استفاده از مداد کمرنگ و کم بودن فشار دست نیز به همین منظور است. چون پاکن می تواند باعث ایجاد لک و خرابی کاغذ شود. سپس با استفاده از مداد B6 ، تیرگی های شدید داخل چشم، مثل سیاهی مردمک و پلک را ایجاد می کنیم.

تیرگی اجزای چهره
استفاده از محو کن برای افزودن تنالیته ها

گام دوم: در این مرحله با استفاده از نوک محو کن طراحی، خاکستری های کمرنگ داخل چشم را ایجاد می کنیم. دقت کنیم که محو کن را نباید زیاد فشار داد چون باعث ایجاد لک می شود. همچنین به هیچ عنوان شتابزده عمل نکنیم چون بعدا امکان پاک کردن تیرگی ها وجود ندارد.

تن های پوست صورت
 ایجاد تن های ملایم پوست صورت

گام سوم: در این مرحله با استفاده از مداد HB، تن های حساس اطراف چشم، ابرو، بینی و لب ها را به صورت یکنواخت و تمیز کار می کنیم. 

طراحی با محو کن
استفاده دوباره از محوکن طراحی

گام چهارم: در این گام مجددا از محو کن برای یکنواخت کردن سایه ها استفاده می کنیم. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای این منظور می توانید از نوک و پهنای محو کن استفاده کنید. سعی کنید از محو کن کوچکی استفاده کنید تا بتوان جزئیات و ریزه کاری ها را به راحتی ترسیم نمود. این مرحله از کار با سرعت کمتر و دقت بیشتری انجام می شود که مستلزم خوب دیدن نیم سایه های مدل است. ترسیم بافت پوست، جزئیات چشم و ابرو و سایر حساسیت ها کم کم در این مرحله آغاز می شود.

جزئیات طراحی چهره
 افزودن جزئیات بیشتر به طراحی

گام پنجم: در این مرحله بیشتر زمان خود را صرف کار بر روی جزئیات اجزای چهره می کنیم. برای این منظور از نوک مداد استفاده کرده و فعلا موها را ترسیم نمی کنیم. اجزای چهره در این مرحله تقریبا کامل می شود. دقت کنید که جهت حرکت دست و هاشورهای شما باید بیشتر منطبق با جهت حرکت ماهیچه های صورت باشد. برای ایجاد سایه های تیره تر، از لایه های مختلف خاکستری در جهات مختلف استفاده کنید.

طراحی مو
 طراحی موها

گام ششم: می توان در این مرحله سراغ طراحی از موها رفت. برای این کار اول زمینه تیره و روشن یا اصطلاحا حجم موها را مشخص کنید. بعدا خطوط مو را با نوک مداد B2 و پاکن ترسیم کنید

ترسیم پوست صورت
سایه روشن پوست صورت

گام هفتم: حالا نوبت به سایه های پوست می رسد. برای این منظور پهنای مداد را به آرامی حرکت دهید. بهتر است از مدادهای سری H برای این کار استفاده کنید و تیرگی های بیشتر پوست صورت را نه با افزودن فشار دست بلکه با تغییر جهت هاشورها ایجاد کنید.

استفاده از محو کن طراحی
استفاده از محوکن

گام هشتم: بسته به سلیقه و تشخیص خود می توانید از محو کن در مراحل نهایی کار استفاده کنید. همچنین افزودن جزئیات بیشتر، به زیبایی و حساسیت طراحی خواهد افزود. این مراحل را می توانید در ویدئوی زیر نیز مشاهده کنید.

فیلم طراحی چهره دختر

مطالب مرتبط با طراحی چهره:


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

محمد عاققل   دوشنبه, 5 شهریور‍ 1397

سلام مرسی از مطالب..بنده خیلی به نقاشی علاقه مند شدم ج..اگر در ششهر مشهد هم دوره ی اموزش نقاشی دارید محبت کنید معرفی کنید تا ثبت نام کنم..باتشکر

رنگ هنر   سه شنبه, 6 شهریور‍ 1397

پاسخ: با سلام. شیوه آموزش ما نه محدودیت زمان داره و نه مکان و نه تقریبا هیچ محدودیت دیگری! به معنای اینکه شما همین الان هم می تونین از طریق همین سایت رنگ هنر با یک هزینه مناسب دوره های مجازی بسیاری مفیدی رو آموزش ببینین. کافیه از منوی بالا عضو سایت بشین و مراحل بعدی بسیار مشخصه. اتفاقا ما هنرجویان بسیار خوب و باهوشی از شهر مشهد هم داریمنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 9 × 9 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود