صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››روغن بزرک نقاشی

آشنایی با روغن بزرک و کاربرد آن در نقاشی

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : ابزارشناسی | تاریخ : دوشنبه, 9 بهمن‍ 1396 | نظرات : 30 نظر

روغن بزرک نقاشی، مایعی است روغنی، متمایل به زرد، با بویی مخصوص که خواص درمانی و دارویی نیز دارد. نقاشان حرفه ای با انواع آن به خوبی آشنایی دارند و هنرمندان معمولا در نقاشی به میزان مشخصی همراه با تربانتین یا ورنی نقاشی ترکیب و از آن در نقاشی رنگ روغن استفاده می کنند. روغن بزرک را از دانه های گیاهی به نام کتان تهیه می کنند. این روغن اگر در مجاورت هوا قرار بگیرد، حالت تبخیر به آن دست نمی دهد بلکه با اکسیژن هوا ترکیب شده و به صورت ژله ای در می آید. روغن بزرک به جز نقاشی رنگ روغن، امروزه برای ساخت ژل های دارویی و امگا-3 نیز کاربرد دارد. همچنین به دلیل همین ویژگی، در نقاشی رنگ روغن پودر رنگ را با این روغن مخلوط کرده و از آن رنگ روغن درست می کنند. روغن بزرک ممکن است به صورت سرمادیده و بدون حرارت از دانه کتان جدا شده باشد که در این صورت به آن روغن بزرک خام می گویند و مصرف خوراکی دارد. تهیه این روغن برای نقاشی مقرون به صرفه نیست. اما اگر دانه های گیاه را حرارت بدهند و با حلال های نفتی روغن را از کتان استخراج کنند، ضمن به دست آوردن روغن بیشتر، رنگ آن کمی تیره می شود و دوام و پایداری آن کاهش می یابد. به این نوع روغن بزرک، روغن پخته نیز گفته می شود که در صنعت و نقاشی کاربرد دارد. در بخش زیر با انواع روغن بزرک و کاربرد آن ها آشنا شوید:

روغن بزرک
روغن بزرک تصفیه شده (Refined Linseed Oil)
زمانی که روغن را با حرارت از دانه های گیاه جدا کرده و با کمک مواد شیمیایی بی رنگ و تصفیه می کنند تا خاصیت روغن خام را پیدا کند، اصطلاحا به آن روغن بزرک تصفیه شده می گویند که پرکاربردترین روغن جهت رقیق کردن رنگ روغن است. این روغن بر روی کیفیت و سرعت خشک شدن رنگ تاثیر زیادی ندارد. البته ممکن است کمی سرعت خشک شوندگی را کندتر کند اما معمولا به میزان مشخصی با تربانتین مخلوط می شود تا روانی و سرعت خشک کنندگی رنگ بالاتر برود.

روغن بزرک استند
روغن بزرک استند (Linseed Stand Oil)
اگر روغن بزرک خام را در مخزن بدون هوا به میزان 300 درجه حرارت بدهند، بدون از دست دادن خواص شیمیایی خود و تغییر ساختمان مولکولی، متراکم شده و تبدیل به روغن استند می شود. تعداد یون های این روغن نسبت به روغن خام کمتر است و دیرتر از آن خشک می شود. میزان زرد شدن این روغن بزرک نیز کمتر است و پس از خشک شدن به صورت یک قشر محکم و با دوام در می آید. این روغن را به علت نداشتن مقدار زیاد اسید، به عنوان مدیوم یعنی رقیق کننده در نقاشی، هنگام گلیز به کار می برند.

روغن بزرک غلیظ
روغن بزرک غلیظ آفتابی (Thickened Linseed Oil)
اگر روغن بزرک خام یا تصفیه شده را در معرض هوا و نور خورشید قرار بدهند اکسیده شده و رنگ آن روشن می شود و میزان غلظت و چسبندگی آن افزایش می یابد. اگر این روغن با رنگ روغن مخلوط شود حالت عسلی به آن می دهد و باعث به جای ماندن اثر قلم مو می گردد. برای ساختن این روغن کافی است که مقدار مساوی آب و روغن بزرک خام را در ظرف شیشه ای تختی ریخته و روی آن با شیشه طوری پوشانده شود که همزمان با ورود هوا، از ورود گرد و خاک به آن جلوگیری شود. این ظرف باید به مدت دو هفته در مجاورت نور خورشید قرار گرفته و گاهی هم زده شود. بعد از مدتی روغن غلیظ شده و می توان آب را از آن جدا کرده و روغن را در ظرف جداگانه نگه داشت.

روغن بزرک صنعتی
روغن بزرک پخته شده یا جوشیده (Boiled Linseed Oil)
این روغن از ترکیب روغن خام و استند به همراه خشک کننده های فلزی ساخته می شود. گفته می شود که روغن بزرک خام را در قرون وسطی با اکسید سرب می جوشاندند تا زودتر خشک شود. از طرفی نیز گفته می شود که این روغن بر خلاف نام آن پخته شده نیست بلکه این یک اصلاح شیمی است برای اشاره به ویژگی زود خشک شوندگی این روغن. در حالت عادی و به خصوص در هوای سرد، روغن بزرک خام دیر خشک می شود و ممکن است برای مصارف صنعتی مناسب نباشد. از این جهت این روغن به کار می رود و بیشتر به عنوان جلا دهنده و پوششی برای چوب به کار می رود.


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

سید سعید آقانژاد   چهارشنبه, 18 اردیبهشت 1398

باسلام من از کجا میتونم از این روغن پخته شده boiled تهیه کنم یا آیا خرید اینترنتی کنم؟
یا به جای این چه چیزی میتونه جای این جواب بده
جواب بدین ممنون میشم

رنگ هنر   شنبه, 21 اردیبهشت 1398

پاسخ: سلام. مشخص نکردین که برای چه کاری نیاز دارین. ولی می تونین روغن بزرک عادی رو بجوشونین تا میزانی به این روغن نزدیک بشه. اگر برای سطوح چوبی می خواهین، باید لایه های نازک بزنین و صبر کنین تا دو روز خشک بشه. اگر برای نقاشی می خواهین، از مدیوم هایی مثل لیکوئین استفاده کنین.

امیر مهراد   چهارشنبه, 22 خرداد 1398

سلام میخواستم بدونم برای روی چوب راش بخواییم استفاده کنیم چکار کنیم که به بهترین نحو اعمال بشه و یکدست و تمیز بشه. آیا نیاز داره قبل و بعدش کاری انجام داد و آیا میشه رنگ هم به اون اضافه کرد تا تغییر رنگ بدیم ؟

رنگ هنر   شنبه, 25 خرداد 1398

پاسخ: بهتره برای چوب از نوع جوشیده یا پخته استفاده کنید. می تونین با رنگ هم ترکیب کنین. اما برای رنگامیزی چوب بهتره از شاپان یا مثلا جوهر رنگ قهوه ای استفاده کنین.

صبا   پنجشنبه, 10 مرداد 1398

سلام ببخشید میخواستم بدونم برای روی بوم جهت شروع کار رنگ روغن از کدوم روغن بزرک باید استفاده کنم؟

رنگ هنر   چهارشنبه, 23 مرداد 1398

پاسخ: از روغن لینسید اویل یا روغن بزرک معمولی

Laila   جمعه, 8 شهریور‍ 1398

سلام و وقت بخیر. من به تازگی می خوام کار با رنگ و روغن را شروع کنم. مطالب وبسایت شما برایم بسیار آموزنده و راهگشا بود. تشکر فراوان. یک سوال داشتم که حقیقتش نمی دانستم ذیل کدام مطلب بپرسم. در بسیاری از ویدئوهای آموزشی که راجع به نقاشی رنگ روغن دیدم به سمی بودن برخی مواد و لزوم احتیاط در به کار بردن اونها و حتی ملاحظات در امحاء اونها بعد از پایان نقاشی صحبت کرده بودند. دقیقا منظور چه موادی است؟روغن بزرک؟تربانتین(که نمی دونم چی هست و چه کاربردی داره)؟یا خود رنگها؟ شما در این زمینه توصیه ای دارید؟

رنگ هنر   شنبه, 9 شهریور‍ 1398

پاسخ: سلام. پرسش خوبیست. شما عموما با دو چیز خطرناک در نقاشی روبرو هستید. یکی بخارات حلال های تینری و تربانتین که بهتره از هیچ کدوم به خصوص در محیط بسته استفاده نکنید. دوم رنگ هایی که در اون ها سرب به کار رفته. مثل سفید فلیک یا برخی از انواع رنگ ها که روی اون ها به خطرناک بودنشون اشاره شده. بعد از استفاده از این رنگ ها بهتره دست ها رو بشورید. ضمنا خانم های باردار نباید با رنگ های حاوی سرب نقاشی کنن.

سیما   جمعه, 22 شهریور‍ 1398

سلام استاد گرامی.ممنون از توضیحات خیلی خوبتون.
چه ماده ای استفاده کنیم که نقاشی زودتر خشک بشه و ترجیحا سمی نباشه.

رنگ هنر   دوشنبه, 25 شهریور‍ 1398

پاسخ: سلام. در درجه اول مطمئن هستین که برای زودتر خشک شدن دلیلی دارین؟! در حالت عادی معمولا 24 تا 48 ساعت بعد نقاشی در حدی خشک می شه که می تونین دوباره روی اون قلم بزنین. اما اگر می خواهین زودتر هم خشک شه و بو نداشته باشه، روغن خشخاش (پاپی) مارک وینزور بخرین و نصف اون رو با روغن بزرک معمولی ترکیب کنین. لیکوئین وینزور هم تقریبا بوی کمی داره و خیل زود خشک می کنه.

ا. دلجویی   یکشنبه, 24 شهریور‍ 1398

سلام. سپاس بابت مطالب بسیار مفیدتآن.
آیا میتونم از روغن بزرک مستقیما به عنوان یک حلال استفاده کنم؟
در واقع چه تاثیری روی کارم میگذاره؟
در رابطه با روغن کنجد هم لطفا نظرتان بفرمایید.
سپاس فراوان.

رنگ هنر   دوشنبه, 25 شهریور‍ 1398

پاسخ: سلام و ممنونیم. حلال برای چه منظوری؟ در واقع روغن بزرک یک حلال و رقیق کننده است که کمی خشک شدن رنگ رو به تاخیر می اندازه. در تیوب رنگ های شما هم روغن بزرک وجود داره. بنابراین تاثیر بدی نمی ذاره. فقط باید در مقدار و جای درست استفاده کنین. و اینکه مارک خارجی خوب بخرین. روغن کنجد رو توصیه نمی کنیم.

قاسمی   چهارشنبه, 15 آبان‍ 1398

سلام
من در ازمون کارشناس رسمی شرکت کردم،در نمونه سوالات سال قبل سوالی هست که لطفا جوابش رو به من بدید ،ممنون میشم
سوال)روغن بزرک برای چیست؟
۱)شل کردن رنگ ۲)روان کردن رنگ ۳)دوام رنگ ۴)زود خشک شدن رنگ

رنگ هنر   شنبه, 9 آذر 1398

پاسخ: سلام. روغن بزرک طبیعتا برای دوام یا زود خشک شدن نیست. چون باعث می شه که رنگ دیرتر خشک شه. اما برای شل کردن و روان کردن استفاده می شه. اصولا هر دو گزینه اول باید درست باشن.

حسام رجبی   جمعه, 29 آذر 1398

سلام. آیا بعد خشک شدن میشه ی لایه روغن بزرک برای براق شدن به تابلو مالید؟

رنگ هنر   شنبه, 30 آذر 1398

پاسخ: سلام. نه باعث می شه که کار گرد و خاک رو جذب کنه. از ورنی های خارجی مثل وینزور استفاده کنید.

احتشامی   شنبه, 2 فروردین 1399

اگر خودمون بذر کتان رو بجوشونیم و روغن رو جمع کنیم‌میشه تو نقاشی استفاده کرد؟ جون تو شرایط قرنطینه نمیخوام خرید کنم
بذر برزک پودر شده دارم
مرسی

رنگ هنر   جمعه, 8 فروردین 1399

پاسخ: سلام. مطمئن نیستم که بشه چنین کاری کرد! تا به حال امتحان نکردیم. روغن رو اغلب با فشار می گیرن. فکر نمی کنیم با حرارت بشه.

Yasaman Abdolvand   پنجشنبه, 7 فروردین 1399

سلام من دسترسي به روغن بزرك ندارم و عجله دارم ميشه از روغن زيتون يا روغن معمولي جهت رقيق كردن رنگ روغن استفاده كرد؟

رنگ هنر   جمعه, 8 فروردین 1399

پاسخ: سلام. بعیده. احتمالا هم بو می گیره و هم فاسد می شه و ممکنه خشک هم نشه

معمارپور   جمعه, 8 فروردین 1399

باسلام استادارجمند
_من برای زیرسازی ازجسو استفاده می کنم بعدازکار رنگهای تابلومات میشه ازچه استفاده کنم بهتره
_منظوراز سفید مایع چیست که معمولا اقای باب راس ازاون استفاده می کنه
_ازچه مدیومی برای رقیق کردن رنگ بهتره استفاده کنم تا رنگها شفاف بشن
ممنون ازجنابعالی

رنگ هنر   جمعه, 8 فروردین 1399

پاسخ: سلام. البته ممکنه ایراد از مارک رنگ های شما هم باشه. ولی کلا بعد از زیرسازی، یک دست رنگ(مثلا سفید یا خاکستری) رو با روغن بزرک ترکیب کنید و روی بوم بزنین. صبر کنید تا خشک شه. اینجوری احتمالا موقع نقاشی دیگه مات نمی شه.
- سفید مایع چیزی نیست جز ترکیب سفید تیتانیوم و روغن بزرک. در تکنیک خیس روی خیس کاربرد داره
- می تونین از لیکوئین اورژینال وینزور استفاده کنین

اعظم   شنبه, 16 فروردین 1399

سلام،وقت بخیر امروز بعد از مدت ها وسایل نقاشی ام را بیرون اوردم حدود ۱۲سال،روغن برزکم را میتوانم استفاده کنم؟حالتش طبیعی هست

رنگ هنر   سه شنبه, 19 فروردین 1399

پاسخ: سلام اگر حالتش طبیعیه که بله. چون روغن بزرک وقتی خراب یا خشک می شه حالت ژله ای پیدا می کنه

F   یکشنبه, 17 فروردین 1399

سلام خسته نباشین
از روغن جلا می‌توان به عنوان روغن بزرک استفاده کرد؟

رنگ هنر   سه شنبه, 19 فروردین 1399

پاسخ: سلام. خیر به هیچ عنوان. کاربرد این دو کاملا فرق می کنه

محمد   یکشنبه, 24 فروردین 1399

سلام وقتتون بخیر
من یک روغن بزرک تهیه کردم که به صورت ژله ای هست و مایع نیست، این رو چطور باید استفاده کنم ؟
و اینکه با چه میزان تربانتین باید مخلوطش کنم ؟

رنگ هنر   یکشنبه, 24 فروردین 1399

پاسخ: سلام. اصولا روغن بزرک وقتی خشک می شه یا خراب می شه، ژله ای می شه. اگر رنگ مدیوم شما کرم-قهوه ای است، احتمالا منظور شما ممکنه لیکوئین اورژینال باشه. اگر اونه که نیاز نیست تربانتین بزنین. خودش نسبتا سریع خشک می شه. البته روغن هایی هم داریم که حالت عسلی مانند دارن

PARNIA HOSSEINI   دوشنبه, 1 اردیبهشت 1399

نسبت مخلوط رنگ روغن با رو غم برزک چقدر باید باشه

رنگ هنر   چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1399

پاسخ: بستگی داره که چقدر سریع بخواهید رنگ شما خشک شه. می تونین نصف به نصف استفاده کنین یا دو قسمت روغن را با یک قسمت تربانتین مخلوط کنید

معمارپور   چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1399

باسلام وعرض ادب
استادلطفا بفرمایید منظوراز تینربی بو چیست وچگونه می تونم تهیه کنم
چون هرجارفتم گفتن همچین تینری نیست
من درخونه کارمی کنم وبوی تینراذیت می کنه
مارک رنگم pebeo وmaries استفاده می کنم چطوره

ازپاسخ جنابعالی سپاسگزارم

رنگ هنر   چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. تینر نیست. تربانتین بدون بو یا سانسادور. از نظر ما اصلا نیاز به استفاده از تربانتین یا تینر نیست. به خصوص در محیط بسته. روغن بزرک خالی برای نقاشی رنگ روغن کافیه.

مصطفی حاتمی   سه شنبه, 9 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشین
من یه کیلو روغن برزک از رنگ فروشیهای ساختمانی تهیه کردم میخولستم بدونم میشه برای براق کردن چوب و رزین از این روغن استفاده کزد و اگه میشه روش استفاده چگونه است
ممنون میشم جواب بدن

مصطفی حاتمی   سه شنبه, 9 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشین
من یه کیلو روغن برزک از رنگ فروشیهای ساختمانی تهیه کردم میخولستم بدونم میشه برای براق کردن چوب و رزین از این روغن استفاده کزد و اگه میشه روش استفاده چگونه است
ممنون میشم جواب بدن

مصطفی حاتمی   سه شنبه, 9 اردیبهشت 1399

سلام خسته نباشین
من یه کیلو روغن برزک از رنگ فروشیهای ساختمانی تهیه کردم میخولستم بدونم میشه برای براق کردن چوب و رزین از این روغن استفاده کزد و اگه میشه روش استفاده چگونه است
ممنون میشم جواب بدن

رنگ هنر   چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. احتمالا می شه اما اصولا برای این کار یعنی براق کردن چوب از روغن جلا، نیم پلی استر یا رزین دو جزئی استفاده می شه.

سمیه رستمی   شنبه, 13 اردیبهشت 1399

ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما استاد گرامی استاد من دورگیر دستساز ویترای درست کردم ولی با اینکه از رنگ روغنی براق ساختمانی استفاده کردم ولی متاسفانه دورگیر بعد از خشک شدن مات میشه به نظرتون میشه با اضافه کردن روغن برزک این حالت مات بودن از بین بره وبعد از خشک شدن دورگیر حالت براق داشته باشه؟؟؟؟ با سپاس

رنگ هنر   چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. شما می تونین به راحتی آخر کار روی دورگیر برق ناخن بزنین و احتمالا مشکل حل شه

مریم کدیور   جمعه, 26 اردیبهشت 1399

سلام ببخشید برای رنگ پالت های چوبی یا فقط زدن روغن جلا به اون چه پیشنهادی دارید ؟لطف میکنید راهنمایی کنید چه کارهایی قبل بعدش باید انجام بدم ممنونم

رنگ هنر   شنبه, 27 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. ما استفاده از پالت چوبی رو توصیه نمی کنیم. ما کلا فقط یک لایه روغن بزرک بزنین و وقتی خشک شد، روغن جلا روی پالت بزنین.

محمدرضا   جمعه, 26 اردیبهشت 1399

باسلام برای اینکه رد قلمو در رنگ نماند و همچنین روان شود از ماده ای بنام فلوترول floetrol درخارج استفاده میشود ،مشابه این ماده درایران چیست؟

رنگ هنر   شنبه, 27 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. فلوترول برای نقاشی ساختمان استفاده می شه. می تونین به جاش از تینر روغنی هم استفاده کنین. البته برای نقاشی ساختمان!

Hanieh   جمعه, 26 اردیبهشت 1399

سلام ببخشید میخواستم بدونم برای کارروی بوم نقاشی لازمه این روغن رو تهیه کنم؟اگه لازم است کدام را پیشنهاد میکنید؟

رنگ هنر   شنبه, 27 اردیبهشت 1399

پاسخ: سلام. روغن بزرک معمولی تصفیه شده رو بهتره تهیه کنین.

Elena   دوشنبه, 5 خرداد 1399

سلام میخواستم بدونم من می‌خوام روی بوم با رنگ اکریلیک نقاشی کنم باید از چه نوع روغنی استفاده کنم و اینکه طرز استفاده ازش چیه لطفاً برام توضیح بدین ممنون

رنگ هنر   چهارشنبه, 5 شهریور‍ 1399

پاسخ: اکریلیک رو باید با آب ترکیب کنید

Marzieh Davoodi   دوشنبه, 26 خرداد 1399

سلام با تشکر از آموزش خوبتون. آیا میشود از روغن برزک خوراکی برای نقاشی رنگ و روغن استفاده کرد.

رنگ هنر   چهارشنبه, 5 شهریور‍ 1399

پاسخ: سلام. می شه اما بهتره برای نقاشی باشه تا ماندگاری رنگ بالا بره

خالده موسوب   جمعه, 10 مرداد 1399

ایا روعن برزک مانع نفود اب در چوپ

رنگ هنر   شنبه, 11 مرداد 1399

پاسخ: خیر

محمد   یکشنبه, 19 مرداد 1399

سلام خسته نباشید برای نقاشی روی بوم رنگ اکریلیک خوبه یا رنگ روغن:؟؟کدوم بهتره؟؟؟
روغن برزک چه کاربردی داره؟

رنگ هنر   چهارشنبه, 5 شهریور‍ 1399

پاسخ: سلام. به سلیقه شما بستگی داره. روغن بزرک برای شل تر کردن رنگ روغنه

علی   یکشنبه, 19 مرداد 1399

سلام و عرض ادب خدمت شما
ببخشید سوال من اینه که روغن بزرک همون روغن کتانه میشه از عطاری ها تهیه کرد؟؟؟چه فرقی داره که شرکتی بخریم یا از عطاری؟؟؟

رنگ هنر   چهارشنبه, 5 شهریور‍ 1399

پاسخ: سلام. خب اونی که برای نقاشی معمولا به خوبی تصفیه و بهینه تر می شه

فاطمه همتی   شنبه, 25 مرداد 1399

سلام من میخام تازه کاربارنگ روغن روشروکنم ویسری ابزارش رودرست نمیشناسم توی اینترنت کلیپای رنگ روغن روکه میبینم میبینم بعد پایان وخشک شدن کار یه مایعی روی کارمیریزن وباقلمو روی سطح کارمیزنن که باعث درخشش کارمیشع میخاستم بدونم اون مایع چی هستش؟

رنگ هنر   چهارشنبه, 5 شهریور‍ 1399

پاسخ: اون مایع ورنی نقاشی براقه

هانیه بافری   دوشنبه, 10 شهریور‍ 1399

سلام من برای اولین بار میخوام رنگ روغن کار کنم میخواستم بدونم روغن برزک و باید روی بوم بزنم اول یا با رنگم مخلوط کنم؟ و اینکه چطوری باید انجام بدم؟ تربانتینم دارم!

رنگ هنر   چهارشنبه, 12 شهریور‍ 1399

پاسخ: سه قسمت روغن بزرک رو با یک قسمت تربانتین ترکیب کنید و هر بار نوک قلم مو رو داخلش بزنید و به اندازه دو سه قطره با رنگی که ساختین روی پالت ترکیب کنیدنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 5 ÷ 1 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر