صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››رنگ شناسی به زبان ساده

توضیحاتی درباره مفاهیم اولیه نور و رنگ

نویسنده : حمیدرضا رضوی | بخش : رنگ شناسی | تاریخ : دوشنبه, 21 فروردین 1402 | نظرات : 3 نظر

با توجه به اهمیت رنگ شناسی و شناخت تئوری رنگ ها، در این مطلب کوتاه درباره مفاهیم اولیه نور و رنگ، توضیحاتی را به زبانی ساده بیان خواهیم کرد. رنگ ها چیزی هستند که در چشم انسان تفکیک شده و بر اساس طول موج نور آن ها متفاوت می شوند. به طوریکه اگر نور سفید را از یک منشور بگذرانیم، به یک طیف رنگی تفکیک می شود که کلیه رنگهای موجود در عالم هستند. در واقع نورهای اصلی شامل سه رنگ قرمز و سبز و آبی هستند. از ترکیب این سه نور که به اختصار به آن RGB نیز گفته می شود، کلیه رنگهای دیگر شکل می گیرند. در این میان نبود نور، معادل رنگ سیاه و وجود همه این نورها بطور مساوی در کنار هم، معادل رنگ سفید است.

نورهای اصلی
نورهای اصلی

در عین حال انسان نیاز داشت تا برای تصویرگری، به جای نور یک رنگ مادی و ملموس بسازد. بنابراین از مواد معدنی موجود روی زمین استفاده کرد. اما رنگهای اصلی که انسان توانست با آنها کار کند شامل قرمز، آبی و زرد بودند که از ترکیب آن ها توانست طیف رنگها را ایجاد کند. بنابراین مجبور شد رنگ سفید و رنگ سیاه را نیز بسازد تا با ترکیب رنگ ها، طیف های بیشتری را تولید نماید. در این بین، بعد از کشف چاپ و تلاش برای چاپ بصورت رنگی، نکته ای که برای تولید رنگهای چاپی صورت گرفت، تولید رنگهایی بود که از ترکیب نورها پدید می آمدند و نه رنگ های اصلی! از ترکیب نور آبی و سبز: رنگ سایان، از ترکیب نور سبز و قرمز: رنگ زرد و از ترکیب نور آبی و قرمز، رنگ مژنتا شکل می گیرد که همگی نور هستند و در چاپ موفق شدند تا بجای نور، این رنگها را یعنی سایان و مژنتا و زرد در کنار مشکی را بصورت مادی تولید و استفاده می کنند که طیف هایی بیش از 16 میلیون رنگ را بواسطه ترکیبات آن ها ایجاد کردند. همچنین در چاپ رنگ سفید را اضافه نمی‌کنیم، بلکه رنگ سفید همان سفیدی کاغذ است و برای روشن تر شدن رنگ ها، درصد آن ها را کمتر می‌کنیم. در چاپ برای تیره کردن رنگها از رنگ سیاه استفاده می‌شود.

تفاوت نورهای اصلی با رنگهای اصلی در نقاشی

رنگ های اصلی در نقاشی: قرمز - آبی - زرد هستند و سیاه و سفید به عنوان رنگ‌های آکروماتیک شناخته می شوند. در نقاشی برای روشن کردن رنگ ها، از رنگ سفید و برای تیره کردن در برخی موارد از رنگ سیاه استفاده می شود اما برای جلوگیری از چرک شدگی رنگ، از ترکیب قهوه‌ای سوخته با آبی اولترامارین تیره و قرمز آلیزارین تیره، رنگی نزدیک به سیاه با فام رنگی بدست می آید که وقتی با رنگهای اصلی ترکیب می شوند، طیف تیره را بوجود می آورند. اما رفتار ترکیب نورها متمایز از رنگ هاست. در حقیقت با ترکیب نورهای اصلی (نور قرمز+ نور آبی + نور سبز) به میزان یکسان به نور سفید می رسیم. نبود نورها به معنی سیاه و تیرگی ست. بنابراین با کم کردن درصد نور به طیف های تیره تر می رسیم. شناخت رنگ‌ها و میزان و ترکیب اصولی آنها را در دوره‌های آموزش آنلاین رنگ هنر بصورت قدم به قدم آموزش داده می شود.

رنگ های چاپی
رنگ های چاپی

رنگ شناسی

●  رنگ های اصلی: سه رنگ زرد، قرمز و آبی را رنگ های اولیه یا اصلی می گویند. این سه رنگ از ترکیب رنگ های دیگر به وجود نمی آیند و در اصل وجود دارند. رنگ های دیگر از ترکیب سه رنگ اصلی به وجود می آیند. ترکیب سه رنگ اصلی با هم باعث به وجود آمدن یک رنگ قهوه ای خاکستری مرده و خنثی می شود.
●  رنگ های رده ی دو یا ثانویه: سه رنگ نارنجی، بنفش و سبز را که از ترکیب دوتایی رنگ های اصلی به وجود می آیند را رنگ های رده ی دو یا ثانویه می گویند. برای ساخت رنگ های سری دوم، نسبت ترکیب دو رنگ اصلی باید به صورتی باشد که تا حد امکان گرایش غالبی به هیچ کدام نداشته باشد. یعنی مثلا رنگ نارنجی بیش از اندازه قرمز یا بیش از اندازه به زرد تمایل نداشته باشد. در غیر این صورت تبدیل به رنگ های رده سوم خواهند شد.
●  رنگ های رده ی سه: شش رنگ فیروزه ای، ارغوانی، پرتقالی، سبز زرد، آبی بنفش و قرمز نارنجی رنگ های رده ی سوم دایره رنگ ها هستند. این رنگ ها از ترکیب رنگ های اصلی با رنگ های ثانویه یا رده ی دوم به وجود می آیند در شکل زیر جدولی از رنگ های اصلی و ترکیب های آن ها را می بینید که به چرخه رنگ معروف است.

چرخه رنگ
چرخه رنگ

آموزش نقاشی از طبیعت بی جان در دوره آموزش مجازی و غیر حضوری نقاشی رنگ روغن پایه در سامانه رنگ هنر، به طور کامل با فیلم و تصویر و نوشته انجام می شه. اگر شیوه با استاد رو انتخاب کرده باشین، تمرین ها رو در جلسه مربوطه برای استاد ارسال می کنین تا اشکالات کارها رو به شما بگه. در بخش زیر، توضیح دوره رو مطالعه کنین و نمونه کارهای بیشتری از هنرجوها ببینید.

  رنگ شناسی و دوره های مرتبط

دوره آموزش رنگ شناسی

جدید   4 جلسه | دسترسی 100 ساله!
  در دوره آموزش "رنگ شناسی و مبانی رنگ" به زبانی ساده با مفاهیم رنگشناسی و رنگ سازی آشنا می شی (شامل 12 ویدیو، توضیحات و تصاویر)
توضیح کاملثبت نام


 

آموزش نقاشی با مداد رنگی

8   8 جلسه | دسترسی 100 ساله!
  آموزش نقاشی مداد رنگی با ویدئو، توضیحات و تصاویر (بدون وب کم/ با امکان دانلود و رفع اشکال) با موضوعات مختلف
توضیح کاملثبت نام


 

آموزش نقاشی رنگ روغن پایه

3   6 جلسه | دسترسی 100 ساله!
  آموزش مجازی نقاشی رنگ روغن با ویدئو، توضیحات و تصاویر (بدون وب کم/ با امکان دانلود و رفع اشکال)
توضیح کاملثبت نام


 
 

 


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

minou   یکشنبه, 5 آبان‍ 1398

سلام ممکنه نسبت ترکیب رنگهای رده دوم وسوم لطفا توضیح بفرمایید. با سپاس

رنگ هنر   دوشنبه, 6 آبان‍ 1398

پاسخ: سلام. در متن به این صورت اضافه شد: "برای ساخت رنگ های سری دوم، نسبت ترکیب دو رنگ اصلی باید به صورتی باشد که تا حد امکان گرایش غالبی به هیچ کدام نداشته باشد. یعنی مثلا رنگ نارنجی بیش از اندازه قرمز یا بیش از اندازه به زرد تمایل نداشته باشد. در غیر این صورت تبدیل به رنگ های رده سوم خواهند شد"

سارا   جمعه, 27 تیر‍ 1399

نام رنگ ها را نشان دهید

سارا   جمعه, 26 دی 1399

درکل خوب بودنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 20 ÷ 4 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر