صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››اهمیت طراحی در هنر

مفهوم، اهمیت و کاربرد طراحی در هنر

نویسنده : حمیدرضا رضوی | بخش : طراحی | تاریخ : سه شنبه, 1 اسفند‍ 1396 | نظرات : 1 نظر

برای مشخص کردن مفهوم طراحی در هنر لازم هست که یادآور شویم که این مفهوم برای ترجمه‌ی دو واژه‌ی متفاوت در زبان انگلیسی به کار می ‌رود که دو مفهوم کاملا مجزا دارند، یکی واژه‌ی Drawing و دیگری واژه‌ی Design که کاملا تعاریف جداگانه‌ای دارند. در این مطلب سعی می‌کنیم تا هر دو را توضیح داده و اهمیت طراحی و کاربرد آن را در هنر را از هر دو منظر بررسی کنیم.

طراحی با برگردانِ واژه‌ی درایینگ Drawing مفهومی است که در هنرهای بصری بیشترین کاربرد را دارد. کنار واژه‌ی طراحی با این مفهوم، کلماتی چون اسکیس، دودِل، سیاه قلم، کانتور یا طراحی خطی و ساخت و ساز در یک حوزه قرار می ‌گیرند. به فرایند پیاده سازی یک ایده، یک کانسپت، یک مدل زنده، یک عکس یا یک تصویر ذهنی و تخیلی، روی یک بستر مثل کاغذ یا بوم توسط یک وسیله اثرگذار مانند مداد طراحی یا قلم، طراحی می‌گویند. در حقیقت طراحی یک فرایند اجرایی ست؛ اجرای یک نقش بر روی یک سطح.

طراحی دست با قلم فلزی
▲ یک طراحی (Drawing) از دست با قلم فلزی

معمولا طراحی با یک وسیله ‌ی اثرگذار به شیوه‌ ی تک ‌رنگ اجرا می ‌شود که اکثرا به رنگ مشکی و در مواردی به رنگ‌های قهوه‌ای یا تک رنگ آبی نیز استفاده می ‌گردد. در حقیقت وسایلی چون مداد گرافیتی، ذغال، کنته و زغال مو، با رنگ مشکی هستند و گاهی هنرمندان طراح و نقاش از کنته‌هایی به رنگ قهوه‌ای نیز برای اجرای طراحی خود استفاده می‌کنند. در صنعت انیمیشن نیز، برای اجرای طرح اولیه، معمولا از مداد آبی مربوط به مداد رنگی، استفاده می‌شود.

طراحی کاراکتر
▲ یک طراحی انیمیشنی (Drawing) از کاراکتر با مداد آبی

اما واژه طراحی با برگردانِ واژه‌ی دیزاین Design معنی متمایزی دارد. در حقیقت دیزاین یک مفهوم و یک کانسپت کلی ست. این مفهوم طیف گسترده‌تری را در هنر شامل می‌شود که علاوه بر هنرهای تجسمی مثل نقاشی، تصویرسازی، گرافیک و مجسمه‌سازی، در هنرهای دیگری چون موسیقی، سینما، تئاتر، عکاسی، معماری و حتی ادبیات کاربرد دارد. در حقیقت طراحی با مفهوم دیزاین، اشاره به کلیات طرح، هماهنگی اجزا باهم، هارمونی و ایجاد ارتباطات موثر در یک اثر هنری دارد. دیزاین مجموعه ‌ای از اجزاست که یک کل با معنا و دارای انسجام را می‌سازد و مفهومی شبیه به گشتالت دارد. با توجه به تعاریف بالا، هر دو مفهوم و هر دو بُعد از تعریف طراحی در هنر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. طراحی با مفهوم درایینگ برای پیاده‌سازی طرح‌ها و ایجاد یک اثر هنری بصری حائز اهمیت است. در عین حال طراحی با مفهوم دیزاین، یک الزام برای شکل‌گیری یک اثر هنری منسجم و ماندگار است که علاوه بر اجرا، کانسپت و مفهوم، ایده، ارتباطات اجزای اثر و هر آنچه که چیزی فراتر از اجزا به تنهایی را خلق می‌ کند در این مفهوم طراحی می‌ گنجد.

تاریخ نگارش: 23/11/96

مطالب مرتبط با طراحی:

معنی طراحی مقدماتی
معنی طراحی مقدماتی


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

مبینامحمد ابادی   سه شنبه, 27 مهر‍ 1400

خوبنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 30 ÷ 5 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر