صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››ان اف تی چیست و روش ثبت آن چطور است

ان اف تی چیست و روش ثبت آن چطور است

نویسنده : حمیدرضا رضوی | بخش : نقد هنری | تاریخ : سه شنبه, 11 آبان‍ 1400 | نظرات : 1 نظر

ان اف تی یا NFT مخفف Non-fungible token به معنی توکن غیرمثلی است. توکن واژه انگلیسی و معادل همان ژتون فرانسوی ست که ما نیز در فارسی از همین واژه ژتون بیشتر استفاده می کنیم. به هر نشان یا سَمبلی که نماینده و معرف یک کالا یا خدمات باشد توکن می گویند. مثل توکن یا ژتون غذا در دانشگاه، توکن یا ژتون بازی، و یا توکن وندینگ ماشین ها برای دریافت نوشیدنی!

توکن های مثلی و غیرمثلی

در ادبیات حقوقی، هر آنچه که مثل و مانندی ندارد را قِیمی می گویند که برای مشابهت با استفاده در زبان انگلیسی از معادل غیرمثلی در ترجمه ان اف تی بهره می بریم. مثلی در حقوق به هر کالایی که مثل و مانند و مشابه آن زیاد و در دسترس است گفته می شود. مثلاً دانه های ذرت مثلی هستند. بطور مثال خودکار تولید شده با یک مواد و متریال مثلی است. اما مثلاً یک خانه ویلایی در منطقه ای خاص کالایی قیمی یا غیرمثلی است؛ یعنی مثل و مانندی ندارد! آثارهنری هم در دسته آثار قیمی یا غیرمثلی دسته بندی می شوند.

ان اف تی  NFT چیست

در تکنولوژی بلاکچین یا زنجیره بلوکی داده ها، که در حقیقت نوعی پایگاه داده یا دیتابیس برای ذخیره سازی تراکنش های مالی به حساب می آید، دو دسته کلی از ارزها را داریم: کوین ها و توکن ها. کوین ها، قابل استخراج هستند که معمولا مانند بیتکوین بایستی کامپیوتر برای استخراج آن، محاسبات پیچیده ای را حل کند و اگر زودتر از  بقیه موفق به حال آن معما شود در مقابل ارز بیتکوین را جایزه می گیرد. اما توکن ها، بر اساس قراردادهای هوشمند در بستر بلاکچین می توانند عرضه شوند. مشهورترین و پرکاربردترین بلاکچینی که توکن ها را عرضه می کند و مورد استقبال واقع شده، بلاکچین اتریوم یا ایتریوم است.

ان اف تی

کریپتو آرت

خود توکن ها به دو دسته مثلی و غیر مثلی تقسیم می شود. توکن های مثلی، مشابهت زیادی با کوین ها دارند و قابل عرضه بصورت پول خرد نیز می باشند و مثل پول عمل می کنند. مثلا شما 1000 تومان اگر داشته باشید، با یک اسکناس هزار تومانی دیگر هم ارزش است و قابل معاوضه می باشد. همچنین می توانید آن را با 2 اسکناس 500 تومانی نیز تعویض کنید و همچنان دارایی شما همان 1000 تومان ارزش دارد. اما توکن های غیرمثلی طبق استاندارد تعریف شده در قراردادهای هوشمند آنها، قابل تعویض با چیز مشابهی نیستند چون منحصربه فرد تعریف شده اند و بنابراین قابل خرد شدن هم نیستند. بنابراین وقتی یک اثر هنری در بستر بلاکچین به عنوان یک توکن غیرمثلی ثبت می شود، یعنی یک اثر منحصر به فرد و غیر قابل تعویض با آثار دیگر است و فقط می توان آن را بعنوان یک دارایی با پول رایج در آن بلاکچین و پول های پوشش داده شده در آن بستر تعویض کرد. مالکیت اثر با خرید آن به خریدار جدید منتقل می شود اما همچنان اصل اثر به نام سازنده آن باقی می ماند. در برخی از بازارها، می توان تعیین کرد که از فروش های بعدی، بخصوص در فروش دوم، نیز هنرمند یا تولید کننده اثر هنری همچنان بخشی از فروش ان اف تی را به خود اختصاص دهد که به دلیل وجود قراردادهای هوشمند این کار بصورت اتوماتیک و کاملاً هوشمند انجام می شود و نیازی به کار خاصی نیست!

آموزش ان اف تی و کریپتوآرت

ما در رنگ هنر در دوره آشنایی با کریپتو آرت و بلاکچین در جلسات مختلف با فیلم و توضیحات کامل به فرآیند تولید ان اف تی پرداخته ایم که می توانید با ثبت نام در این دوره اطلاعات جامع و منسجمی را دریافت نمایید. همچنین تاریخچه کریپتوآرت یا هنر رمزپایه را در این دوره مورد بررسی قرار داده ایم. در این دوره با انواع بازارهای عرضه آثار هنری در بستر بلاکچین آشنا می شوید و فرایند ثبت نام در آنها را فرا می گیرید. بطور عمده برای ورود به این عرصه، شما علاوه بر شناخت کامل از مباحث بلاکچین و ان اف تی، نیاز دارید تا از طریق یک صرافی معتبر ایرانی یا خارجی، پول خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنید. برای این کار حتماً باید از نوع ارز آن بلاکچینی که می خواهید از آن برای ثبت اثر استفاده کنید مطمئن شوید. بطور عمده  بیشترین ارز مورد استفاده در بازارها در حال حاضر اتر است که ارز Ether در حقیقت کوین رسمی شبکه ایتریوم می باشد. سپس نیاز است که ارز خود را از صرافی مربوطه به یک کیف پول رمزارز معتبر و قابل پشتیبانی در بازار فروش آثار هنری واریز کنید.
بعد از شارژ کیف پول رمز ارز خود، می توانید ازطریق آن در بازار مربوطه ثبت نام کرده و در آن عضو شوید. بقیه فرآیند بستگی به نوع بازار دارد. اما بطور معمول بعد از انتخاب اثر و درج اطلاعات آن، اگر بخواهید با استاندارد ERC721 توکن غیر مثلی یا ان اف تی خود را که همان اثر هنری دیجیتالی شده شما است را ثبت نمایید، بازار از شما می خواهد که برای ثبت آن در بستر بلاکچین، مبلغی که بعنوان کارمزد شبکه ایتریوم است یا به آن Gas Fee گفته می شود را از کیف پول خود پرداخت کنید.
دقت داشته باشید که مبلغ گس، کاملاً متغییر بوده و نسبت به شلوغی شبکه از 0.5 دلار تا 25 دلار و حتی تا 150 دلار برای ثبت یک اثر می تواند تغییر قیمت دهد. بنابراین با مراجعه به جلسات آموزشی در دوره کریپتوآرت و بلاکچین در رنگ هنر می توانید از بهترین زمان برای ثبت اثر آگاهی یافته و با کمترین هزینه آثار خود را تبدیل به ان اف تی NFT کنید.

  آموزش کریپتو آرت و NFT

آموزش ان اف تی و کریپتوآرت

جدید   6 جلسه | دسترسی 100 ساله!
  آموزش غیرحضوری NFT و کریپتوآرت یا هنر رمزپایه با ویدئو (بدون وب کم/ با امکان دانلود ویدئو)
توضیح کاملثبت نام

 

 


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

محمد ایسایی   شنبه, 20 فروردین 1401

ممنون از توضیحات خوبتون. مشخصه دوره کامل و جامعی هست. دستتون درد نکنه. در مورد ان اف تی خیلی جاها توضیحات اشتباهی دادن اما معلومه آموزش ان اف تی در رنگ هنر حساب شده هست. حتماً ثبت نام می کنم. :)

رنگ هنر   پنجشنبه, 24 شهریور‍ 1401

پاسخ: لطف دارید، خوشحال می شیم بتونیم اطلاعات درست و جامعی در مورد ان اف تی و کریپتوآرت و در کل بلاکچین ها و این تکنولوژی جدید در اختیار هنردوستان به زبانی ساده قرار بدیم. حضور شما سبب افتخار ماست! :)نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 45 ÷ 5 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر