صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››اسکیس در طراحی به چه معناست؟

تعریف اسکیس در طراحی و نقاشی

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : طراحی | تاریخ : دوشنبه, 6 آبان‍ 1398 | نظرات : 4 نظر

اسکیس ( در انگلیسی اسکچ و در فرانسه اسکیس تلفظ می شود) به معنای طراحی سریع و بدون جزئیات از حالت کلی مدل است که در گذشته معمولا از آن جهت نمایش ایده اولیه یک نقاشی یا مجسمه استفاده می‌ شد اما امروزه به عنوان شاخه ای مستقل هم پذیرفته شده است. بسیاری از هنرمندان از sketch برای ثبت سریع لحظه ای گذرا پیش از تغییر آن بهره می برند. در این حالت معمولا هدف اصلی، ترسیم حالت و نمایش حس و حال کلی مدل بوده و به تناسبات توجه کمتری می شود. چه بسا که هنرمند اغراق هایی کاریکاتورگونه را نیز به طرح خود بیفزاید. با توجه به اینکه سرعت و اغراق های ذهنی از ویژگی های اسکیس است، معمولا این شکل از طراحی با استفاده از خطوط روان یا اصطلاحا دست آزاد انجام می شود. در دوران رنسانس از اسکیس برای پیاده سازی ایده اولیه تابلو یا مجسمه استفاده می شد اما در قرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی و پیش از اختراع دوربین عکاسی، تبدیل به هنری مستقل شد که از آن برای ثبت رویدادها یا زندگی روزمره شهری استفاده می شد.

اسکیس از رامبراند
اسکیس از رامبراند مربوط به قرن 17

سوژه و موضوع اسکیس

تقریبا از هر سوژه ای می توان اسکیس کار کرد. این مورد بسته به انتخاب هنرمند و شاخه ای که در آن فعالیت می کند متفاوت است. مثلا اسکیس در معماری بیشتر حول محور طراحی از بنا، فضاهای معماری گونه و منظره می چرخد. در مجسمه سازی، هنرمند بیشتر از فیگور اسکیس می زند و در هنر نقاشی نیز طیف گسترده ای از موضوعات و به ویژه اسکیس چهره کار می شود.

اسکیس از جووانی آنتونیو کانال
اسکیس از جووانی آنتونیو کانال

ابزار اسکیس در طراحی

تقریبا با هر ابزاری می توان اسکیس زد اما در هنگام اجرای یک اسکیس به دلیل سرعت اجرای کار و کوتاه بودن زمان، نمی توان از ابزارهای متنوعی استفاده کرد. محدودیت در ابزار یکی از ویژگی های اسکیس است و معمولا ابزارهایی که امکانات خط می دهند برای این مورد مناسب تر هستند. مداد یکی از رایج ترین ابزارهای انجام اسکیس است و بعد از آن بیشتر از زغال، روان نویس و آب مرکب استفاده می شود. امروزه بسیاری از هنرمندان از ابزارهای دیجیتال مانند موبایل و تبلت هم استفاده می کنند.

کاغذ مناسب برای اسکیس

کاغذ اسکیس به انتخاب طراح بستگی دارد اما معمولا از کاغذهای ارزان و کم بافت مثل کاغذ کاهی یا پارس استفاده می شود. این مورد به دلیل صرفه جویی در هزینه و البته روانی حرکت ابزار بر روی کاغذهای ارزان قیمت و اصطلاحا گرم پایین است. اسکیس های پاستل می توانند بر روی مقواهای بافت دار هم انجام شوند. یک طراح برای به دست آوردن مهارت لازم در اسکیس باید تعداد پرشماری طراحی سریع از موضوعات گوناگون انجام دهد تا به هماهنگی و هارمونی کافی در ریتم خطوط و ساختار طرح دست پیدا کند.

اسکیس از کته کلویتس
اسکیس از کته کلویتس هنرمند زن آلمانی

آموزش غیر حضوری اسکیس

دوره مجازی آموزش طراحی به شیوه اسکیس در سامانه رنگ هنر یک ترم متنوع و مفید برای کسانی است که طراحی سریع یا اصطلاحا طراحی "دست آزاد" را دوست دارند! این دوره اصول گام به گام اسکیس از موضوعاتی مانند منظره ، پرندگان ، فیگور و چهره را شامل می شود. دو جلسه اول از این دوره به اسکیس منظره و پرنده با مداد گرافیتی اختصاص دارد. جلسه دوم مربوط به اسکیس فیگور با کنته و زغال است. در جلسه چهارم نیز طراحی چهره با هاشور و رنگ های محدود، با استفاده از مداد رنگی آموزش داده می شود. این دوره ی غیر حضوری در مجموع شامل 7 ویدئوهای اسکیس با کیفیت HD، نمونه تصاویر متنوع، توضیحات آموزشی و همچنین امکان رفع اشکال توسط استاد است. لازم به ذکر است که این ویدئوها قبلا در دوره های مختلف سامانه رنگ هنر ارائه شده اند اما به دلیل احترام به درخواست مخاطبان گرامی، این بار در قالب یک دوره مجزا و به صورت یکجا ارائه می شوند تا علاقمندان به هنر اسکیس نیز دوره ای متناسب با نیاز خود را تجربه کنند.

توضیحات بیشتر


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

قاسم بذرافشان   یکشنبه, 13 بهمن‍ 1398

ممنون از برنامه خوبتون

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: ممنون از نظر شما

بینوا   پنجشنبه, 21 بهمن‍ 1400

ممنونم از توضیحات مفید شما. موفق باشید

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: سپاس

بهار شهرکی   پنجشنبه, 13 مرداد 1401

عالی بود ممنون که اینقدر به سوالات دقیق پاسخ میدید 🤗😊

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: بسیار ممنون از نظر شما

کارن   چهارشنبه, 6 اردیبهشت 1402

عالینظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 7 + 5 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر