صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››آموزش هنر نقاشی و طراحی

اصول آموزش هنر نقاشی و طراحی

نویسنده : رنگ هنر | بخش : نقاشی | تاریخ : دوشنبه, 17 مرداد 1401 | نظرات : 0 نظر

در نظام آموزش دانشگاهی و در آکادمی هنر و آموزشگاه هنر ، مهمترین پارامتر در آموزش هنر نقاشی و طراحی، داشتن برنامه زمانی و برنامه آموزشی مدون است. مسأله زمان به گونه ای تدوین شده که بطور معمول در این مراکز، حداقل یک جلسه در یک هفته برگزار می شود. این بدین معنی ست که هنرجو بایستی مطالب آموخته شده در یک جلسه را در طول یک هفته تمرین کند و در جلسه بعدی، یا به اصلاح کار از موارد آموخته شده بپردازد یا وارد مبحث جدیدی شود.

آموزش مجازی هنر

ما در رنگ هنر نیز، طبق همین اصول، برنامه آموزش طراحی و نقاشی را تدوین کرده ایم. بسته به ترم و موضوع آموزشی، در رنگ هنر تعداد جلسات 4، 6، 8 و 12 جلسه ای تدوین شده است. بهترین زمان برای گذراندان ترم ها به ترتیب: 4 جلسه معادل یک ماه آموزش، 6 جلسه معادل یکماه و نیم آموزش، 8 جلسه معادل 2 ماه آموزش و 12 جلسه معادل 3 ماه آموزش است. بنابراین توضیحات، لازم است هنرجویان توجه داشته باشند که اگر به دلیل مشغله یا پیدا نکردن زمان مناسب برای تمرین، طول زمان ترم ها را افزایش دهند، بازدهی آموزش کاهش می یابد. ما در رنگ هنر و برای آموزش طراحی و نقاشی، این امکان را که هنرجویان تا 100 سال دسترسی به دوره را داشته باشند فراهم کرده ایم. در عین حال اگر بروزرسانی برای دوره لحاظ شود بصورت رایگان برای هنرجویان ثبت نامی لحاظ می شود. اما این بدین معنی نیست که یک ترم را طی چندین سال سپری کنند!

چه در شیوه ی خودآموز که هنرجویان به فیلم های آموزشی دسترسی دارند و چه در شیوه بااستاد که علاوه بر فیلم ها به استاد راهنما نیز دسترسی وجود دارد، بهتر است فاصله زمانی آموزش هر جلسه بیشتر از دو هفته نشود. بنابراین بازه بهینه آموزش نقاشی و طراحی در سیستم آموزشی رنگ هنر که مطابق با استانداردهای آموزش دانشگاهی و آموزش هنر در آکادمی های معتبر جهانی تدوین شده است نباید جلسه ای بیش از 2 هفته طول بکشد. در غیر این صورت بازدهی آموزشی کاهش یافته و نتیجه لازم از فرآیند منسجم آموزشی حاصل نمی شود.

همچنین با توجه به امکان دسترسی به کلیه جلسات در سامانه رنگ هنر به ترم ثبت نامی، توصیه می شود که هنرجویان حتماً با سیستم آموزشی گام به گام و جلسه به جلسه پیش بروند و از خواندن و دیدن کلیه جلسات در بازه مثلا یک روز یا یک هفته خودداری کنند. دلیل آن هم این است که مدل آموزشی در هنر حالتی عملگرایی دارد. بدین معنی که بعد از آموزش و فهم مطلب در یک جلسه، هنرجو برای درک مطلب و کسب مهارت در آن بایستی تمرین کند و فقط با نگاه کردن یاد نخواهد گرفت. با توجه به توضیحات فوق لطفاً با رعایت این اصول، مسیر آموزشی خود را نظم دهید و از عجله بیش از حد و یا طول زمان فراتر از استاندارد برای آموزش نقاشی و طراحی خودداری کنید. ما در رنگ هنر ابزارهایی مثل قطع دسترسی به جلسه و زمان دار بودن ترم را در ابتدای راه اندازی سامانه داشتیم که چون موجب اضطراب در هنرجویان شده بود، آن سیستم را به وضعیت کنونی که دسترسی کاملاً آزاد و نامحدود است تبدیل کردیم. اما این آزادی از سمت ما، برای این است که شما هنرجوی گرامی بدون اضطراب در مسیر هنر گام بردارید. توصیه ما این است که با داشتن برنامه ریزی مناسب برای خود، بصورت هفتگی به تمرین کردن بپردازید.

آموزش هنر با استاد

دوره های رنگ هنر به ترتیب طراحی پایه یا طراحی از طبیعت بیجان است که کمک شایانی به درک مفاهیم پایه ای در هنر طراحی و نقاشی می کند. این دوره در 8 جلسه به مباحثی مثل طراحی خطی، احجام پایه، نور و سایه، سایه زنی، تنالیته و کنتراست و جنسیت سازی و ترکیب بندی می پردازد. دوره بعدی طراحی چهره است که در ابتدا بصورت دو ترم مجزا شامل پایه و پیشرفته بود. در حال حاضر در 12 جلسه آموزش چهره با مداد ارائه شده که مجموع مبتدی تا پیشرفته است. بعد از این دو دوره، طراحی منظره و طراحی از حیوانات توصیه می شود. هم طراحی از منظره و هم طراحی حیوانات هر کدام 8 جلسه هستند. سپس هنرجو می تواند وارد ترم طراحی از فیگور انسان شود و با آناتومی برای هنرمندان آشنا شود و به طراحی از فیگور بپردازد. دوره طراحی فیگور نیز در 8 جلسه تدوین شده است. بعد از این 5 ترم که به نوعی پایه برای طراح شدن است، در دوره اسکیس هنرجو می تواند مهارت خود را در طراحی سریع و طراحی مطالعاتی از مدل یا عکس افزایش دهد. بعد از گذراندن این 6 ترم، که همگی امکان ثبت نام بصورت تک ترم، نیم ترم و حتی بصورت بسته کامل طراحی را دارد، هنرجو می تواند تازه وارد مباحث کار با رنگ شود. لازمه اصلی برای نقاشی، داشتن دانش کافی در طراحی است. بنابراین توصیه ما برای ورود به حوزه نقاشی، گذراندن 6 ترم طراحی است. دوره نقاشی با مدادرنگی اولین دوره کار با رنگ است. در این دوره بر اساس موضوعات آموزش داده شده در شش ترم طراحی، با ابزار مدادرنگی به رنگ آمیزی مدل ها در طی 8 جلسه می پردازید. دوره نقاشی رنگ روغن پایه که در 6 جلسه تدوین شده است یک ورود مناسب به این تکنیک محبوب است. ویژگی مهم و منحصربه فرد دوره رنگ روغن پایه در رنگ هنر، استفاده نکردن از تینر و تربانین است که بدین بوی زیاد موجب مشکلات تنفسی برای هنرجویان می شود. در این دوره از این ابزارها استفاده نشده و جایگزین ها معرفی می شود. در کنار این 9 دوره، برای ارتقای دانش هنری هنرجویان سه ترم دیگر نیز در رنگ هنر تدوین شده که جنبه تئوری دارد. دوره سبک شناسی نقاشی که از زمان رنسانس در اروپا آغاز شده و با فیلم و نرم افزار ویژه ویندوزی، کلیه سبک های هنری را معرفی می کند. همچنین دوره ای به روز و مبحثی جدید در عرصه هنر که به تازگی مطرح شده با عنوان ان اف تی و کریپتوآرت که در بستر تکنولوژی بلاکچین شکل گرفته است نیز در 6 جلسه منسجم آموزش داده شده تا هنرجویان گرامی با مباحث روز هنری نیز آشنا شوند. دوره رایگان نقد آثار نقاشی نیز اطلاعات هنری هنردوستان را نسبت به نقد آثار نقاشی افزایش می دهد. امکان ثبت نام بصورت بسته کامل نقاشی که کلیه 12 ترم موجود را فراهم می کند در موقع ثبت نیز فراهم شده که با لحاظ کردن تخفیف ویژه، کمک شایانی به هنرجو می کند تا یک بسته کامل آموزشی را با دسترسی 100 ساله با قیمتی بسیار مناسب همیشه همراه خود داشته باشد. در عین حال امکان ثبت نام بصورت تک ترم، نیم ترم و بسته انتخابی نیز فراهم شده است. هم می توانید بصورت پرداخت آنلاین و هم بصورت کارت به کارت شهریه دوره را واریز نمایید.


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar
نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 10 ÷ 2 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر