صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››آموزش نکات طراحی چهره ساده

نکاتی درباره روش طراحی از چهره

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : چهره | تاریخ : سه شنبه, 28 دی 1395 | نظرات : 1 نظر

طراحی چهرهدر این بخش از مجموعه مطالب آموزشی وب سایت رنگ هنر، به نکاتی درباره چهره و روش طراحی از این موضوع خواهیم پرداخت. نخستین چالش در آموزش طراحی چهره بحث تناسبات مدل است. هر چند تناسبات چهره در افراد مختلف با سنین و نژادهای گوناگون دستخوش تغییر می شود، اما با این حال می توان روابط مشخص و منظمی را نیز در چهره بزرگسالان درک نمود. فرم کلی چهره به شکل یک بیضی تخم مرغی شکل است. می توان این بیضی را به سه قسمت تقریبا مساوی تقسیم کرد و بر این اساس جای چشم ها و لب را مشخص نمود. فاصله میان دو چشم به اندازه یک چشم است و گوش ها در قسمت دوم قرار می گیرند. برای درک بهتر به تصویر سمت راست دقت کنید.

● دومین چالش در طراحی و نقاشی چهره، حجم پردازی مدل است. توجه به نورپردازی چهره و جهت تابش نور مسئله ی مهمی در انجام یک حجم پردازی صحیح است. به تصویر زیر دقت کنید تا با ۴ حالت نورپردازی چهره آشنا شوید:
نورپردازی چهره۱) نور از روبرو: در این حالت چهره روشن بوده و حجم کمی دارد
۲) زاویه تابش 45 درجه: در این حالت یک سمت چهره روشن و سمت دیگر تیره است. چهره حجم زیادی داشته و یک نور مثلثی شکل روی گونه شکل می گیرد که اصطلاحا آن را مثلث رامبراند می نامیم
۳) زاویه تابش 90 درجه: در این حالت مثلث رامبراند از بین رفته و تنوع تنالیته چهره کمتر می شود
۴) نور از کنار با صفحه بازتابنده: در این حالت سمت سایه، نور بازتابی بیشتری ایجاد شده و تنوع تنالیته در چهره بیشتر می شود

● برای شروع یک طراحی چهره پس از انجام طراحی خطی، ترسیم دوسایه یا به عبارتی دو خاکستری کلی که در دوره آموزش طراحی از طبیعت بی جان آن را یاد گرفتیم، حجم و ساختار اولیه چهره را مشخص می کند. در ادامه اضافه کردن لایه به لایه و با حوصله ی درجات متنوع تری از خاکستری ها می تواند چهره ای ظریف و بی نقص را نمایان کند. به دو وضعیت چهره از نیمرخ و سه رخ در تصویر زیر دقت کنید. پس از آن در تصاویر متحرک مراحل حجم پردازی و ترسیم جزئیات را مشاهده کنید:

حالت های طراحی چهره

طراحی چهره طراحی چهره با مداد

● همان طور که دیدیم طراحی چهره نیز مانند طراحی فیگور از قانون کل به جز پیروی می کند. می توانید این حرکت از کل به جز را در طراحی زیر، اثر دیوید کاسان نیز به خوبی مشاهده کنید. البته این روش در طراحی بارگ استفاده نمی شود. برای مشاهده تصاویر گام به گام بیشتر از چهره، بر روی لینک آموزش گام به گام طراحی چهره کلیک کنید و مطلب مربوطه را بخوانید.

آموزش طراحی چهره

مراحل طراحی چهره از آثار دیوید کاسان

آموزش طراحی از حیوانات

مطالعه و دقت در تصاویر بالا می تواند راهنمای خوبی برای بسیاری از هنرجویان با تجربه تر باشد اما شروع یادگیری طراحی چهره و پیشرفت در این زمینه نیازمند یک آموزش گام به گام و اصولی است. دوره کامل آموزش طراحی چهره با مداد از مبتدی تا حرفه ای در سامانه آموزش مجازی نقاشی رنگ هنر برای علاقمندان ارائه می شود. برای اطلاع از جزئیات این دوره، بر روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات این دوره را مشاهده کنید:

آموزش طراحی چهره


مطالب مرتبط:

آموزش رایگان طراحی چهره
آموزش رایگان طراحی چهره


انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

ازاده ریسمانچی   یکشنبه, 7 مرداد 1397

استفاده از تجربیات و دیدگاهها مختلفنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 32 ÷ 4 = ?


پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود