آموزش نقاشی سگ با مداد رنگی

توسط : رنگ هنر | در بخش : نقاشی | تاریخ : سه شنبه, 17 بهمن‍ 1396 | نظرات : 0 نظر

آموزش نقاشی سگ، به عنوان یکی از موضوعات جذاب و خوب در زمینه نقاشی از حیوانات محسوب می شود. در واقع سگ ها نخستین حیواناتی بودند که به دست انسان اهلی شدند. از آن پس این جانور با وفا در عرصه های گوناگون زندگی انسان مانند امنیت، دامداری، باربری و هنر همواره در کنار انسان بوده است. از زمانی که سگ به عنوان عضوی از خانواده در کنار انسان زندگی کرد، نژادهای بسیار گوناگونی از آن در سراسر دنیا پرورش یافت و در حال حاضر حدود نیم میلیارد قلاده سگ در سطح جهان زندگی می کنند. با نگاهی به ساختار آناتومی سگ متوجه می شویم که این حیوان "پنجه رو" است و از این لحاظ با انسان یا خرس متفاوت است. این وضعیت سرعت و چابکی او را افزایش می دهد. با توجه به اهمیت این جانور، یکی از جلسات دوره آموزش طراحی از حیوانات در سامانه آموزش نقاشی رنگ هنر، به موضوع شناخت آناتومی، حرکت و طراحی از سگ اختصاص دارد. همچنین یک از جلسات دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی نیز به موضوع نقاشی سگ اختصاص پیدا کرده است. در ادامه سلسله آموزش های طراحی و نقاشی در سامانه آموزش مجازی رنگ هنر، در بخش زیر نحوه نقاشی از یک سگ را با استفاده از مداد رنگی و به صورت گام به گام مشاهده خواهید کرد. 

طراحی خطی اولیه
 طراحی خطی اولیه از سگ

گام اول: به مدل خوب نگاه کنید و با استفاده از یک رنگ گرم مداد رنگی مانند قهوه ای و همچنین خطوط کمرنگ، طراحی اولیه سگ را بکشید. جهت رعایت تناسبات می باید کمی فرم بدن سگ را ساده و هندسی ترسیم کنید. برای این منظور، استفاده از اشکال هندسی مانند دایره و مثلث می تواند راهگشا باشد. زوایای بیرونی و خطوط دور مدل را با نهایت دقت بکشید تا حالت سر سگ در نقاشی شما با حالت مدل اصلی هماهنگ باشد. در این مرحله از کشیدن جزئیات سر حیوان خودداری می کنیم و اشتباهات احتمالی را پاک نمی کنیم. استفاده از یک رنگ گرم که با رنگ اصلی مدل هماهنگ باشد و کم بودن فشار دست نیز به همین منظور است. چون پاکن می تواند باعث ایجاد لک و خرابی مقوا شود.

تیرگی نقاشی
افزودن تیرگی ها به نقاشی

گام دوم: در این مرحله با استفاده از مداد مشکی، جزئیات و کنتراست بیشتری را به طراحی سگ اضافه می کنیم. این بخش ها شامل تیرگی های بینی، چشم و دهان هستند که برای ترسیم آن ها از امکانات نوک مداد مشکی مداد رنگی و کنترل فشار دست استفاده می کنیم. باید دقت کنیم که حرکت خطوط و فرم ها در جهت حرکت خطوط در مدل اصلی باشد. دقت کنیم که کنتراست نقاشی و شدت تاریکی-روشنی باید در این مرحله مشخص شود اما به هیچ عنوان قسمت های روشن را تیره نکنیم چون بعدا امکان پاک کردن وجود ندارد.

مداد رنگی سگ
 ایجاد رنگ پایه یا زیررنگ در نقاشی

گام سوم: در این مرحله با استفاده از رنگ قهوه ای سینا به عنوان رنگ پایه بدن این سگ، زیررنگ نقاشی را به صورت یکنواخت و تمیز کار می کنیم. 

نقاشی با مداد رنگی
 افزودن رنگ های بیشتر به نقاشی سگ

گام چهارم: حالا نوبت افزودن رنگ های بیشتر و ترسیم جزئیات بیشتر مدل است. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای این منظور می توانید از انواع نارنجی ها و قهوه ای های تیره و روشن در نقاشی استفاده کنید. همچنین از نوک مداد رنگی استفاده کنید تا بتوان جزئیات و ریزه کاری ها را به راحتی ترسیم نمود. این مرحله از کار با سرعت کمتر و دقت بیشتری انجام می شود که مستلزم خوب دیدن جزئیات مدل است. ترسیم بافت موها، جزئیات چشم و پوزه و سایر جزئیات کم کم در این مرحله آغاز می شود.

آموزش نقاشی سگ
 افزودن جزئیات بیشتر به نقاشی

گام پنجم: با توجه به اینکه موهای سگ در این نقاشی بلند است، بیشتر زمان خود را صرف کار بر روی جزئیات آن می کنیم و در این مرحله فضای اطراف را نقاشی نمی کنیم. بافت موها در این مرحله کامل می شود. دقت کنید که جهت حرکت دست و مداد رنگی شما باید منطبق با جهت حرکت موها باشد و برای ایجاد سایه ها در لا به لای موها می تواند از مداد مشکی و قهوه ای تیره استفاده کنید.

نقاشی سگ
 افزودن پس زمینه نقاشی و جزئیات بیشتر به کار

گام ششم: می توان در این مرحله برای تنوع و جذابیت بیشتر نقاشی، فضای پس زمینه را نیز به آن افزود تا نقاشی مداد رنگی تنوع بصری بیشتر و بهتری داشته باشد. البته دقت کنید که انجام نادرست این کار باعث کثیف شدن و ایجاد لکه های ناخواسته روی مقوا می شود. همچنین با کمک مداد رنگی سفید، می توان تا حدی سطوح بزرگ رنگی را یکدست و محو کرد. نقاشی ما از این سگ در این مرحله به قدر کافی کامل و گویا شده است، اما اینکه تا چه میزان جزئیات بیشتری را به کار بیفزایید به سلیقه، خواست و توانایی شما بستگی دارد.

آموزش نقاشی سگ

آموزش تصویری بالا، بخشی از ویدئوی نقاشی سگ از دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی در سامانه رنگ هنر بوده و مطالعه آن می تواند راهنمای خوبی برای هنرجویان باشد اما یادگیری نقاشی از حیوانات با مداد رنگی و پیشرفت در این زمینه نیازمند یک آموزش منسجم و اصولی است. دوره کامل آموزش نقاشی با مداد رنگی از مبتدی تا حرفه ای در سامانه آموزش مجازی نقاشی رنگ هنر برای علاقمندان ارائه می شود. برای اطلاع از جزئیات این دوره، بر روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات آن را مشاهده کنید:

آموزش نقاشی با مداد رنگی

مطالب مرتبط:

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید
  • 18 ÷ 9 = ?پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود