صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››آموزش نقاشی سگ

آموزش نقاشی سگ با مداد رنگی

نویسنده : رنگ هنر | بخش : نقاشی | تاریخ : سه شنبه, 17 بهمن‍ 1396 | نظرات : 2 نظر

آموزش نقاشی سگ، به عنوان یکی از موضوعات جذاب و خوب در زمینه نقاشی از حیوانات محسوب می شود. در واقع سگ ها نخستین حیواناتی بودند که به دست انسان اهلی شدند. از آن پس این جانور با وفا در عرصه های گوناگون زندگی انسان مانند امنیت، دامداری، باربری و هنر همواره در کنار انسان بوده است. از زمانی که سگ به عنوان عضوی از خانواده در کنار انسان زندگی کرد، نژادهای بسیار گوناگونی از آن در سراسر دنیا پرورش یافت و در حال حاضر حدود نیم میلیارد قلاده سگ در سطح جهان زندگی می کنند. با نگاهی به ساختار آناتومی سگ متوجه می شویم که این حیوان "پنجه رو" است و از این لحاظ با انسان یا خرس متفاوت است. این وضعیت سرعت و چابکی او را افزایش می دهد. با توجه به اهمیت این جانور، یکی از جلسات دوره آموزش طراحی از حیوانات در سامانه آموزش نقاشی رنگ هنر، به موضوع شناخت آناتومی، حرکت و طراحی از سگ اختصاص دارد. همچنین یک از جلسات دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی نیز به موضوع نقاشی سگ اختصاص پیدا کرده است. در ادامه سلسله آموزش های طراحی و نقاشی در سامانه آموزش مجازی رنگ هنر، در بخش زیر نحوه نقاشی از یک سگ را با استفاده از مداد رنگی و به صورت گام به گام مشاهده خواهید کرد. 

طراحی خطی اولیه
 طراحی خطی اولیه از سگ

گام اول: به مدل خوب نگاه کنید و با استفاده از یک رنگ گرم مداد رنگی مانند قهوه ای و همچنین خطوط کمرنگ، طراحی اولیه سگ را بکشید. جهت رعایت تناسبات می باید کمی فرم بدن سگ را ساده و هندسی ترسیم کنید. برای این منظور، استفاده از اشکال هندسی مانند دایره و مثلث می تواند راهگشا باشد. زوایای بیرونی و خطوط دور مدل را با نهایت دقت بکشید تا حالت سر سگ در نقاشی شما با حالت مدل اصلی هماهنگ باشد. در این مرحله از کشیدن جزئیات سر حیوان خودداری می کنیم و اشتباهات احتمالی را پاک نمی کنیم. استفاده از یک رنگ گرم که با رنگ اصلی مدل هماهنگ باشد و کم بودن فشار دست نیز به همین منظور است. چون پاکن می تواند باعث ایجاد لک و خرابی مقوا شود.

تیرگی نقاشی
افزودن تیرگی ها به نقاشی

گام دوم: در این مرحله با استفاده از مداد مشکی، جزئیات و کنتراست بیشتری را به طراحی سگ اضافه می کنیم. این بخش ها شامل تیرگی های بینی، چشم و دهان هستند که برای ترسیم آن ها از امکانات نوک مداد مشکی مداد رنگی و کنترل فشار دست استفاده می کنیم. باید دقت کنیم که حرکت خطوط و فرم ها در جهت حرکت خطوط در مدل اصلی باشد. دقت کنیم که کنتراست نقاشی و شدت تاریکی-روشنی باید در این مرحله مشخص شود اما به هیچ عنوان قسمت های روشن را تیره نکنیم چون بعدا امکان پاک کردن وجود ندارد.

مداد رنگی سگ
 ایجاد رنگ پایه یا زیررنگ در نقاشی

گام سوم: در این مرحله با استفاده از رنگ قهوه ای سینا به عنوان رنگ پایه بدن این سگ، زیررنگ نقاشی را به صورت یکنواخت و تمیز کار می کنیم. 

نقاشی با مداد رنگی
 افزودن رنگ های بیشتر به نقاشی سگ

گام چهارم: حالا نوبت افزودن رنگ های بیشتر و ترسیم جزئیات بیشتر مدل است. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای این منظور می توانید از انواع نارنجی ها و قهوه ای های تیره و روشن در نقاشی استفاده کنید. همچنین از نوک مداد رنگی استفاده کنید تا بتوان جزئیات و ریزه کاری ها را به راحتی ترسیم نمود. این مرحله از کار با سرعت کمتر و دقت بیشتری انجام می شود که مستلزم خوب دیدن جزئیات مدل است. ترسیم بافت موها، جزئیات چشم و پوزه و سایر جزئیات کم کم در این مرحله آغاز می شود.

آموزش نقاشی سگ
 افزودن جزئیات بیشتر به نقاشی

گام پنجم: با توجه به اینکه موهای سگ در این نقاشی بلند است، بیشتر زمان خود را صرف کار بر روی جزئیات آن می کنیم و در این مرحله فضای اطراف را نقاشی نمی کنیم. بافت موها در این مرحله کامل می شود. دقت کنید که جهت حرکت دست و مداد رنگی شما باید منطبق با جهت حرکت موها باشد و برای ایجاد سایه ها در لا به لای موها می تواند از مداد مشکی و قهوه ای تیره استفاده کنید.

نقاشی سگ
 افزودن پس زمینه نقاشی و جزئیات بیشتر به کار

گام ششم: می توان در این مرحله برای تنوع و جذابیت بیشتر نقاشی، فضای پس زمینه را نیز به آن افزود تا نقاشی مداد رنگی تنوع بصری بیشتر و بهتری داشته باشد. البته دقت کنید که انجام نادرست این کار باعث کثیف شدن و ایجاد لکه های ناخواسته روی مقوا می شود. همچنین با کمک مداد رنگی سفید، می توان تا حدی سطوح بزرگ رنگی را یکدست و محو کرد. نقاشی ما از این سگ در این مرحله به قدر کافی کامل و گویا شده است، اما اینکه تا چه میزان جزئیات بیشتری را به کار بیفزایید به سلیقه، خواست و توانایی شما بستگی دارد.

آموزش نقاشی سگ

آموزش تصویری بالا، بخشی از ویدئوی نقاشی سگ از دوره آموزش نقاشی با مداد رنگی در سامانه رنگ هنر بوده و مطالعه آن می تواند راهنمای خوبی برای هنرجویان باشد اما یادگیری نقاشی از حیوانات با مداد رنگی و پیشرفت در این زمینه نیازمند یک آموزش منسجم و اصولی است. دوره کامل آموزش نقاشی با مداد رنگی از مبتدی تا حرفه ای در سامانه آموزش مجازی نقاشی رنگ هنر برای علاقمندان ارائه می شود. برای اطلاع از جزئیات این دوره، بر روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات آن را مشاهده کنید:

آموزش نقاشی با مداد رنگی

دیگران این مطالب را نیز خوانده اند:


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

مهدی صالحی   یکشنبه, 14 مرداد 1397

با سلام
من نقاشی های انیمیشنی رو به خوبی میکشم ولی نمیتونم چهره انسان واقعی یا اشکال یا حیوانات رو به خوبی بکشم و رنک امیزیم هم خوب نیست (ولی چهره ها انیمیشنی رو به خوبی میشکم میتونم نقاشی سگی که شنا کشید رو بکشم البته خطوط اولیه ولی رنگ امیزیش رو نمیتونم

رنگ هنر   دوشنبه, 15 مرداد 1397

پاسخ: سلام. به طور کل فراگیری طراحی و نقاشی یک مقوله منسجم هست و حالت مجزا و منفک نداره. به این معنا که اگر شما مثلا دوره طراحی پایه رو به صورت اصولی بگذرونین، بسیاری از نقطه ضعف ها در تکنیک های دیگه ای که ممکنه کار کنین، رفع می شه. بنابراین ما به آموزش طراحی پایه بسیار تاکید داریم.

مونا صدری   چهارشنبه, 17 مرداد 1397

سلام .
من در اینستاگرام با شما آشنا شدم.درس های آموزشی در استوری ها خیلی مفید و انتخاب تصاویر شما خیلی متنوع و هوشمندانه هستند.و همینطور مطالب تلگرام خیلی جالب و قابل توجهند.امید وارم که موفق و باانرژی ادامه بدین.
دو سوال از شما دارم!اول اینکه برای یاد گرفتن نقاشی با مدادرنگی آبرنگی باید نقاشی با مدادرنگی معمولی را یاد گرفت؟دوم اینکه شما چه مارک مدادرنگی آبرنگی را پیشنهاد میدهید؟

رنگ هنر   پنجشنبه, 18 مرداد 1397

پاسخ: سلام. بسیار خرسنیدم که مطالب آموزشی ما برای شما مفید بوده. با حضور هنردوستانی همچون شما، انرژی ما هم برای ادامه فزونی خواهد یافت.
در مورد پرسش اول شما، باید بگم که، چون بحث رنگ شناسی و سایه زدن و گرفتن مداد، نحوه ترکیب رنگ و ساخت رنگ های جدید مهم هست، اگر تجربه کار با مداد رنگی رو ندارید، توصیه ما این هست که حتما دوره مدادرنگی رو ثبت نام بفرمایید.
در مورد سوال دوم شما، مارک های معروفی چون برونتزیل و فابرکستل، مدل های مدادرنگی آبرنگی رو دارن، که مناسب هستند اگر تقلبی نباشند. بهتره برای تست، از هر مارکی، یدونه بگیرید، و نحوه کار و ترکیب رنگ ها و ترکیب با آب رو تست کنید و بعد بر اساس نوع کیفیتی که انتظار داشتید، بقیه مدادها را هم از مارک انتخابی خودتون خرید بفرمایید.نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 7 + 3 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر