صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››آموزش طراحی به روش بارگ

آموزش طراحی با استفاده از روش بارگ

نویسنده : محسن ایرانی | بخش : طراحی | تاریخ : یکشنبه, 29 اسفند‍ 1395 | نظرات : 1 نظر

طراحی از بارگ، یکی از روش های کلاسیک مورد استفاده در برخی آکادمی های نقاشی دنیا جهت آموزش تناسبات و درک حجم پردازی در طراحی است. صرف نظر از اینکه چقدر به انجام این روش علاقمند باشیم، دانستن نکاتی در این مورد خالی از لطف نیست. اما طراحی بارگ چگونه است و از کجا آمده است؟ آموزش طراحینام این روش از چارلز بارگ1 گرفته شده است. چارلز بارگ نقاش و چاپگر فرانسوی در قرن 19 میلادی (حدود 200 سال پیش) بوده است. تعداد 197 تصویر لیتوگرافی از بارگ در سال 1866 به عنوان یک متد برای آموزش طراحی به هنرجویان مورد استفاده قرار گرفت و علاقمندان این روش معتقدند که این سیستم آموزش و کپی کردن از تصاویر بارگ حساسیت هنرجویان را در مورد تناسبات و سایه ها در طراحی افزایش داده و آن ها را برای شروع طراحی از چهره ، مدل زنده یا طراحی فیگور آماده می کند. از جمله کسانی که از این تکنیک استفاده نموده اند می توان به پیکاسو و ونگوگ اشاره نمود. اما طراحی با روش بارگ چطور انجام می شود؟ در بخش زیر مراحل طراحی از دست با استفاده از بارگ را مشاهده می کنید.

انجام یک تمرین به روش بارگ

ابزارهای لازم:
1_ تخته شاسی و کاغذ 50 در 70 سانتی متر
2_ یک تصویر پرینت شده ی بارگ
3_ مداد با حداقل سه درجه تیرگی
4_ چسب کاغذی
5_ خط کش
6_ پاکن خمیری
7_ ابزار اندازه گیری مانند نخ

آموزش طراحی بارگگام اول: پرینت را سمت چپ، با کمک چسب کاغذی بچسبانید. با استفاده از خط کش یک خط عمودی از مرکز تصویر به پایین ترسیم کنید. این خط مبنای اندازه گیری شما خواهد بود. همچنین دو خط افقی نیز از بالاترین و پایین ترین بخش مدل ترسیم کنید. همین کار را سمت راست و روی کاغذ طراحی نیز انجام دهید.

اندازه گیری در طراحیگام دوم: با کمک نخ، فاصله ها را در مدل اصلی از خط عمود مرکزی اندازه زده و روی کاغذ طراحی نیز همین اندازه ها را با کمک نقطه مشخص می کنیم

آموزش طراحی با مداد طراحیگام سوم: نقاط کلیدی مشخص شده را با توجه به زوایای مدل اصلی و با دقت زیاد به یکدیگر وصل می کنیم تا شکل کلی طراحی نمایان شود. در صورت اشتباه، می توان از پاکن خمیری برای ویرایش طرح استفاده کرد.

طراحی به روش بارگگام چهارم: با دقت زیاد و از کمرنگ به پر رنگ، حجم پردازی مدل را شروع می کنیم. بهتر است برای انجام درست این کار، از مداد طراحی با نوک تیز استفاده کرده و برای تمیز در آوردن حجم مدل، ساعت ها وقت صرف کنید.

  1. Charles Bargue

انتشار و استفاده از این مطلب به لحاظ قانونی و اخلاقی در صورت ذکر نام نویسنده و آدرس سایت رنگ هنر بلامانع است

نظرات

سمانه عبدی   جمعه, 30 آذر 1397

نوشته خوبیه ولی خیلی کلی نوشتین. مهم نحوه کشیدن سایه هاس

رنگ هنر   جمعه, 30 آذر 1397

پاسخ: سلام و ممنون از نظر شما. بله انشالا این مطلب رو کامل تر خواهیم کرد.نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 7 × 3 = ?


دوره ها | پرسش های متداول | عضویت و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر