صفحه اصلی ›› مطالب آموزشی ››آشنایی با بیوگرافی جکسون پولاک و نقاشی هایش

آشنایی با بیوگرافی جکسون پولاک و سبک نقاشی هایش

نویسنده : مهرنوش مولوی | بخش : معرفی هنرمند | تاریخ : یکشنبه, 25 شهریور‍ 1397 | نظرات : 5 نظر

بیوگرافی

جکسون پولاک (۲۸ ژانویه ۱۹۱۲، ۱۱ اوت ۱۹۵۶)، هنرمند آمریکایی و یک شخصیت مهم در جنبش نقاشی انتزاعی بود. Jackson Pollock در طول عمر خود از شهرت قابل توجهی برخوردار بوده و به عنوان هنرمندی منحصر به فرد در نظر گرفته شد. او شخصیت خاصی داشت و در تمام سال های عمر خود با مشکل مصرف الکل روبرو بود. در سال ۱۹۴۵، پولاک با هنرمندی به نام لی کراسنر ازدواج کرد، که تاثیر مهمی در زندگی حرفه ای و میراث وی داشت. او در دسامبر ۱۹۵۶، در نمایشگاه موزه هنر مدرن (MoMA) در شهر نیویورک، نمایشگاه با عنوان "بازگشتی به یادبود" را برگزار کرد. سپس در نمایشگاه جامع تری در سال ۱۹۶۷شرکت کرد. اخیرا در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ در جهت بزرگداشت وی آثارش در مقیاس بزرگ در گالری های MoMA و در Tate در لندن ، به نمایش درآمد.

جکسون پولاک در حال کار
 جکسون پولاک به همراه همسرش در کارگاه

دوران کودکی

پولاک در کودی، وایومینگ در سال ۱۹۱۲، بعد از ۵ برادرش متولد شد. فامیلی پدرش مک کوی بود ولی نام خانوادگی همسایه اش را گرفته بود، که او را پس از مرگ والدینش، به فرزند خواندگی پذیرفته بودند. جکسون در آریزونا و چیکو کالیفرنیا بزرگ شد. زمانی که در اکو پارک کالیفرنیا زندگی می کرد، در دبیرستان هنرهای دستی لس آنجلس ثبت نام کرد، ولی از آن اخراج شد. پس از آن در سال ۱۹۲۸ نیز از یکی دیگر از دبیرستان ها اخراج شد . او در دوران کودکی با فرهنگ بومی آمریكا را در سفر با پدرش آشنا شد. در سال ۱۹۳۰، به دنبال برادرش چارلز پولاک به نیویورک سیتی رفت. جایی که هر دو زیر نظر توماس هارت بنتون در موسسه هنرهای دانشجویی نیویورک مشغول به تحصیل شدند . جامعه روستایی بنتون، موضوع کارهای اولیه او را شکل داد، اما استفاده ریتمی از رنگ و استقلال شدید او، تأثیرات پایدارتری داشت. از سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۲، پولاک برای پروژه هنر فدرال WPA مشغول به کار شد. در تلاش برای مبارزه با اعتیاد به الکل خود ،از ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۱ پولاک تحت درمان دکتری یونانی به نام جوزف هندرسون قرار گرفت. دکتر هندرسون بر  نظریه روانکاوی نظیر فروید و یونگ تأکید داشت . هندرسون تصميم گرفت تا او را از طريق آثارهنری و نقاشی هایش مشغول کند، که منجر به ظهور مفاهيم یونگ در نقاشي او شد. اخیرا فرض شده است که پولاک ممکن است اختلال دو قطبی داشته باشد.

سبک نقاشی

در ماه نوامبر 1945 پولاک و همسرش به مکانی که «خانه_استودیو پولاک و کاسرر» شناخته میشد نقل مکان کردند. پگی گوگنهایم خانه ای با یک حیاط مجاور _ که پولاک بعدها آن را به یک استودیوی هنری تبدیل کرد _ به آنها اجاره داد. در آنجا او تکنیک کار با رنگ را تکمیل کرد. پولاک برای استفاده از رنگ مایع در سال ۱۹۳۶ مشهور شد. او پس از نقل مکان به اسپرینگز، شروع به نقاشی بر روی بوم هایی کرد که در کف استودیو اش پهن می کرد. سپس این تکنیک را توسعه داد. بعدها آن را تکنیک «قطره گذاری» نامیدند. یکی از الهامات قابل توجه در کار پولاک، نقاشی های هنرمند آمریکایی جانت سوبل بود (۱۸۹۴-۱۹۶۸) .کارهای سوبل شبیه نقاشی های قطره ای جکسون پولاک است. جکسون پولاک در فرآیند خلق نقاشی هایش، سنت های هنری غربی را به چالش کشید. او همچنین تنها از دست بریا نقاشی استفاده نکرد، زیرا از تمام بدن خود در هنگام نقاشی استفاده می کرد. در سال ۱۹۵۶، مجله تایم لقب "جک قطره چکان " را به خاطر شیوه ی خاص نقاشی پولاک به وی داد. پولاک در سال ۱۹۴۰ شاهد نمایش نقاشی بر روی شن سرخپوستان بود. تاثیرات دیگر بر روی تکنیک قطره گذاری او شامل موریزان مکزیکی و اتوماتیسم سورئالیستی است.

پولاک "اتفاق" را رد می کرد؛ او معمولا از پیش برای نقاشی هایش ایده داشت. تکنیک او ترکیبی از حرکات بدن و نقاشی با استفاده از پرتاب، قطره گذاری، ریختن، و پراکنده کردن رنگ بود. او با انرژی اطراف بوم حرکت می کردو تا اتمام اثر توقف نمی کرد. تیلور، میکولیک و جوناس تکنیک پولاک را مورد بررسی قرار داده اند و مشخص کرده اند که بعضی کارها دارای ویژگی های فراکتال ریاضی است. این  نویسندگان حتی فرض را بر این می گذارند که پولاک ممکن است با وسواس برای شکل گیری تئوری آشفتگی ریاضی تلاش کرده، تقریبا ده سال پیش از آنکه "نظریه آشفتگی" مطرح شود. کارشناسان دیگر معتقدند که پولاک ممکن است صرفا نظریه های محبوب این زمان را تقلید کرده تا به نقاشی هایش بیشتر از قبل عمق بدهد.

 نقاشی Convergence
 نقاشی Convergence اثر جکسون پولاک

معروف ترین نقاشی های پولاک در طول دوره "قطره ای" بین سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۰ ساخته شد. او پس از انتشار مصاحبه ای چهار صفحه ای که در ۸ آگوست ۱۹۴۹ در مجله ی Life منتشر شد با درج تیتر "آیا او بزرگترین نقاش حال حاضردر ایالات متحده است؟" به اوج شهرت رسید. پولاک به طور ناگهانی و در اوج شهرت سبک قطره گذاری را رها کرد. آثار پولاک پس از سال ۱۹۵۱ شامل رنگهای تیره تری بود. در طول این دوره، پولاک به یک چهره محبوب تبدیل شد و پیشنهادات زیادی از سوی کلکسیونرها داشت. اما در نهایت نتیجه ی این معروفیت، سرخوردگی و بیشتر شدن اعتیادش به الکل بود، به طوریکه در سال ۱۹۵۶ هیچ اثری از خود به جا نگذاشت. شايد معروفترين اثرش یک نقاشي به نام Convergence بود که اشکال و خطوط استادانه اش احساسات را بر می انگیزاند. این نقاشی در سال ۱۹۵۲ با به کار گیری قیر بر روی بوم خلق شده است. ابعاد این نقاشی بسیار عظیم است و بزرگی آن تنها از نزدیک می تواند درک شود. در سال ۱۹۶۴، شرکت تولید پازل، Springbok Editions، پازلی را با الهام از این نقاشی منتشر کرد. این پازل ۳۴۰ تکه است که به عنوان "سخت ترین پازل جهان" معرفی شده است. تأثیر نقاشی همگرایی پولاک در سال ۱۹۶۵ منجر به این شد که صدها هزار آمریکایی این پازل را خریداری کنند. سبک نقاشی جکسون پولاک در تابلوی Convergence نوآورانه است.

مرگ

مرگ پولاک
  سنگ قبر جکسون پولاک

پولاک تمام دوران بزرگسالی خود را با اعتیاد به الکل گذراند و سرانجام، در ۱۱ آگوست ۱۹۵۶، ساعت ۱۰:۱۵ ظهر و در یک تصادف رانندگی تحت تاثیر الکل به همراه یک سرنشین دیگر کشته شد. این سانحه در کمتر از یک مایل از خانه اش اتفاق افتاد. معشوقه پولاک به نام روت کلیگمن در این تصادف جان سالم به در برد. پس از مرگ پولاک در سن ۴۴ سالگی، همسرش لی کراسنر میراث او را اداره کرد و تلاش کرد شهرت پولاک همچنان باقی بماند.


استفاده از مطالب آموزشی به لحاظ قانونی و اخلاقی با ذکر نام رنگ هنر به عنوان منبع مجاز است

دوره های آموزش مجازی طراحی

طراحی پایه طراحی چهره طراحی منظره طراحی حیوانات طراحی فیگور آموزش اسکیس

دوره های آموزش مجازی نقاشی

نقاشی مدادرنگی نقاشی رنگ روغن پایه نقاشی رنگ روغن چهره آموزش نقاشی با آبرنگ

دوره های آموزش تئوری نقاشی

رنگ شناسی سبک شناسی نقاشی نقد آثار نقاشی NFT (کریپتوآرت)

بسته ویژه طراحی = 6 دوره 48 جلسه
(طراحی پایه + طراحی چهره + طراحی منظره +
طراحی حیوانات + طراحی فیگور + اسکیس)
با بیشترین تخفیف!

بسته نقاشی و تئوری = 8 دوره 46 جلسه
(مدادرنگی + نقاشی آبرنگ + رنگ روغن پایه +
رنگ روغن چهره + رنگ‌شناسی + سبک‌شناسی +
نقد آثار نقاشی + NFT برای هنرمندان)

عضویت رایگان = مشاهده شهریه دوره‌ها

عضویت در شبکه های اجتماعی رنگ هنر| @rangehonar

نظرات

زهرا ابراهیمی   یکشنبه, 29 اردیبهشت 1398

عالی بود.تا اخر خوندم و واقعا زندگی جالب و خواندنی داشت...مرسی

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: سپاسگزاریم از نظر شما درباره مطلب جکسون پولاک و سبک نقاشی هایش

peyman0747@yahoo.com   دوشنبه, 28 مرداد 1398

بسیار عمیق و تاثیر گذار بود پیشنهاد دارم نظر منتقدین بزرگ امریکا در مورد نقاش به متن اضافه شود عالی بود سپاس

رنگ هنر   سه شنبه, 10 مرداد 1402

پاسخ: ممنون از نظر شما درباره مطلب جکسون پولاک و سبک نقاشی هایش

امیررضا خوش سیرت   یکشنبه, 10 بهمن‍ 1400

من سبک نقاشی قطره ای را کار کردم و اثر بسیاری در این زمینه دارم

kobra.pendar31@gmail.com   سه شنبه, 19 بهمن‍ 1400

با درود بسیار عالی بود

محمد   جمعه, 2 دی 1401

عالی دمد گرمنظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

  • 10 − 2 = ?


 
دوره ها | راهنما | عضویت رایگان و ثبت نام | ورود
 
راهنمای کاربر